Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP'de 'Dizayn' Kavgasının Perde Arkası

CHP'de 'Dizayn' Kavgasının Perde Arkası
CHP'nin İzmir İl Kongresi'nde yaşanan 'CHP'yi sen değil ben dizayn ederim' kavgasının temelinde ocak ayında yapılacak kurultay ve 2019 yerel seçimleri olduğu konuşuluyor. Başkan Kocaoğlu'nun kendisinin yolunu açan Alaattin Yüksel'e 'diyet borcunu ödediği' iddia ediliyor. Kongrede yaşanan kavganın Genel Merkez'i de rahatsız ettiği, Kılıçdaroğlu'nun bu konuyla ilgili bugün konuşabileceği de belirtiliyor.

 

CHP’nin İzmir İl Kongresi pazar günü yapıldı ve 12 oy farkla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da desteklediği eski milletvekili Alaattin Yüksel kazandı. -Yüksel daha önce 2001 ve 2003 yıllarında iki kez il başkanlığı yapmıştı- Ancak seçimden çok kongrede çıkan kavga ve nedeni konuşuldu. Eski dostu Yüksel’den yana tavır alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kürsüye çıkıp, “Bazıları Ankara'dan ilçe başkanlarını, kurultay delegelerini, belediye başkanlarını arayana kadar taraf olmadım. CHP ile İzmir ile alakası olmayanlar İzmir'i dizayn etmeye kalkamazlar. 2009 seçimlerinde 28 ilçe belediyesini alan benim şahsımdır. 2014'te 22 belediye başkanlığını alan da şahsımdır. Kimse İzmir'i köteksiz köy sanmasın. Listede seçilecek yere konulup da milletvekili olup kükremenin, ön seçimden çıkanlara saygı duyuyorum ama kontenjandan gelenlerin İzmir'i dizayn etmeye hakkı yoktur" diye konuştu. Kocaoğlu’na kontenjandan vekil olan Tuncay Özkan karşılık verince kavga çıktı. Şimdi ‘dizayn kavgası’nın perde arkası tartışılıyor.
 
CHP LİDERİNİN KAVGA RAHATSIZLIĞI
 
İzmir İl Kongresi’nde Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın gözleri önünde yaşanan kavganın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da rahatsız ettiği belirtiliyor. CHP liderinin yaşananlardan dolayı üzüntü duyduğu ve bugün yapılacak grup toplantısında bu konuda konuşacağı dile getiriliyor. Parti kulislerinde de kavga ‘lümpenlik’ olarak nitelendiriliyor. 
 
KAVGANIN ASIL NEDENİ NE?
 
Peki CHP İzmir’deki bu tartışma ve ‘Sen değil ben dizayn ederim’ kavgasının temelinde ne var? Parti kulislerinde bu kavganın temelinde ocak ayında yapılacak kurultay ve 2019 yerel seçimleri olduğu konuşuluyor. Ayrıca bir diyet borcu vurgusu ön plana çıkarılıyor… Bunun için önce Kocaoğlu ile Yüksel’in geçmişine bakmakta fayda var… 
 
KOCAOĞLU’NUN YOLUNU YÜKSEL AÇTI
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile il başkanlığı yarışında destek verdiği Alaattin Yüksel’in eski dost oldukları biliniyor. Hatta İzmir’de birlikte hareket etmeleri yıllardır tartışılıyor. Bunun temeli de 2004 yılına dayanıyor. O süreci gazeci Cengiz Duyar şöyle kaleme almış: "O dönemde CHP İzmir İl Başkanı olan Alaattin Yüksel, Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar, yardımcısı ise Aziz Kocaoğlu’dur. İddiaya göre Yüksel o dönemde CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmak istiyor ama dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP’den Ahmet Priştina’yı transfer edince bu hayali suya düşüyor. Baykal da İl Başkanı Yüksel’i meclis üyelerini belirlemede yetkili kılıyor. O sırada Bornova adayı adaylıktan çekilince Yüksel’in desteklediği Kocaoğlu Bornova Belediye Başkanı adayı oluyor. Piriştina, İzmir’i, Kocaoğlu Bornova’yı kazanıyor. Seçimi kazanan Piriştina bir yıl sonra hayatını kaybedince, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İl Başkanı Alaattin Yüksel’in desteklediği Aziz Kocaoğlu’nu başkanlığa seçiyor."
 
GELELİM BUGÜNE...
 
Milletvekili adayı olmayan Alaattin Yüksel, temmuz seçimleri öncesi yerel medyaya verdiği demeçlerde bundan sonraki süreci gençlere bırakmaya niyetli olduğunu, il başkanı veya büyükşehir adaylığını düşünmediğini dile getirmişti. Ancak Yüksel, 6 ay sonra il başkanı olarak bu sözlerinin birinden geri adım atmış oldu. Yüksel’in adının ilk olarak 1 Kasım seçimleri sonrası aralarında PM üyeleri ve milletvekillerinin de bulunduğu Çeşme’de ‘Özgürlükçü Sol Grup’ adıyla toplantılar düzenleyen grup içinde gündeme geldiği konuşuluyor. "CHP nasıl kurtulur?" sorusuna yanıt arayan grubun ilk hedef olarak İzmir İl Başkanlığı’nı belirlediği dile getiriliyor. Kocaoğlu’nun da bu grubun da desteğini alarak Yüksel’i ön plana çıkardığı ifade ediliyor. CHP kulislerinde, 'Özgürlükçü Sol Grup' hareketinin il başkanlığı için destek verdiği Alaattin Yüksel'i 2019 yılındaki yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı yapmayı planladığı dillendiriliyor. Bu oluşumun CHP'nin ocak ayında toplanacak kurultayda parti yönetiminde güçlü bir şekilde yer almayı da hedeflediği ifade ediliyor. İşte dizayn kavgasının temelinde de bunun yattığı dile getiriliyor.
 
DİYET Mİ ÖDENECEK?
 
Hedeflenen gerçekleşirse Yüksel eski hayali olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna 15 yıl geç de olsa oturacak, Kocaoğlu da kendisine başkanlığın yolunu açan, gücüne güç katmasına yardımcı olan, hatta Genel Merkez’e ‘istediği olmazsa istifa edeceği’ restini çekecek kadar güçlenmesinin yolunu açan Yüksel’e diyet borcunu ödemiş olacak...
 
Kaynak: Radikal

Yayın Tarihi : 22.12.2015 : 11:24

Etiketler : haber    haberler    chp    izmir    il kongresi    alaattin yüksel    aziz kocaoğlu    nevzat kavalar    tuncay özkan    CHP\'de \'Dizayn\' Kavgasının Perde Arkası    kanalben    ben tv       


Yorumlar

3544
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN