Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yunanistan, Filistin'i Tanıdı

Yunanistan, Filistin'i Tanıdı
Yunanistan parlamentosu, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı. Parlamentonun bu kararı, Yunanistan'ın, Filistin'i resmen tanıması yönünde hükümete tavsiye niteliği taşıyor.

 

Vutsis'in milletvekillerini oylamaya davet etmesi üzerine ayağa kalkan 300 üyeli parlamento, uzun süren alkışlar eşliğinde ilgili karara destek verdi. Abbas da ayağa kalkarak alkışlara eşlik etti.
 
Alınan kararda, Yunan hükümetinden Filistin Devleti'ni tanıma sürecini başlatacak çalışmaları yapması istendi.
 
Parlamento, bölgede güvenlik ve barışın sağlanabilmesi için başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin 1967 sınırlarına göre tanınmasını istedi. 
 
Avrupa Birliği (AB) içinde birçok ulusal parlamento son dönemde Filistin'in tanınması yönünde tavsiye kararları almıştı. AB'de 8 ülke Filistin'i tanırken bunu Birlik üyeliğinden sonra yapan tek ülke İsveç oldu. Diğer ülkeler Sovyetler Birliği döneminde Filistin'i tanımıştı.
 
ÇİPRAS AÇIKLAMIŞTI
 
Tarihi karar, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Atina ziyareti sırasında alındı. Ababs'la dün görüşen Çipras, Yunan parlamentosundaki oylamada Filistin'in tanınacağını söylemişti.
 
Çipras, bundan sonra Yunan devletinin resmi yazışmalarında "Filistin Yönetimi" yerine "Filistin" teriminin kullanılacağını belirtmişti. Çipras, ülkesinin 1967 sınırları içinde başkenti "Doğu Kudüs" olan Filistin Devleti'nin kurulmasından yana olduğunu söylemişti.

Yayın Tarihi : 22.12.2015 : 11:07

Etiketler : haber    haberler    yunanistan    filistini    tanıdı    ben tv    kanalben       


Yorumlar

7244
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN