Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Paralel Yapı’ Şüphelileri Adliyede

İzmir’de Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato’nun yürüttüğü ’Paralel devlet yapılanması’ soruşturması kapsamında polis tarafından düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan 15 kişi emniyetten serbest bırakılırken, 26 kişi ise işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

 

İzmir merkezli olarak Malatya, İstanbul, Eskişehir, Muğla, Antalya’da, haklarında yakalama kararı verilen 57 kişiye yönelik olarak yapılan ’paralel yapı’ operasyonunda 37 kişi gözaltına alındı, hakkında yakalama kararı çıkartılan 4 kişi de polise gidip teslim olmasıyla sayı 41’e çıktı. İzmir’de geçen Temmuz ayında yine ’paralel devlet yapılanması’na yönelik düzenlenen operasyonun devamı niteliğinde olduğu belirtilen operasyonun, o zaman gözaltına alınıp tutuklanan, ardından da serbest kalan muhasebeci Ö.K.’dan ele geçirilen 15 yıllık makbuz ve ajandaların incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda yapıldığı belirtildi.
 
İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ., geçen temmuz ayında ’paralel yapı’ iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan bazılarının avukatı olan İ.Ç., kanser hastası olan avukat H.T., başka bir kişiyle ismi karıştırıldığı öne sürülen avukat M.G., bir giyim firmasının eski sahibi Ç.G., İzmir’de Bayraklı Belediye Başkanlığı için 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den aday gösterilen işadamı S.S.G., İl Genel Meclisi eski Üyesi işadamı N.M, demir çelik tüccarı S.K, İl Genel Meclisi eski üyesi Ö.M, işadamı M.B.S., işadamı M.K., Erguvan Derneği yöneticisi A.K. de operasyon kapsamında gözaltına alındı.
 
15 KİŞİ SERBEST KALDI
 
Himmet, burs, zekat ve fitre adı altında para toplanıp, örgüte destek sağlandığı iddiasıyla yapılan operasyon kapsamında, şüphelilerden S.S.G., M.B.S., M.K., T.T., M.Ş., A.S., M.G., S.N.B., E.K., M.K., İ.İ.Ö., M.A.Ö., E.K., N.M. ve İ.M. emniyette ifadelerinin alınmasının ardından, savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Gece saatlerinde polise giderek teslim olan K.G., A.G., M.G. ve E.T. ile Vakıflar Bölge Müdürü K.İ.’nin de aralarında bulunduğu 26 şüpheli ise, ’Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) / Paralel Devlet Yapılanması (PDY) üyesi olmak, örgüt adına faaliyet yürütmek, bazı iş adamları ve esnaftan ikna, tehdit ve şantajla örgüte para toplamak, himmet, infak, burs, kurban himmeti, zekat ve fitre adı altında topladıkları parayı örgütün çıkarları doğrultusunda kullanmak’ suçlamalarıyla bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Çevik kuvvet polisleri de adliye çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Yayın Tarihi : 21.12.2015 : 12:24

Etiketler : paralel    Yapı    Operasyonu    Şüphelileri    Adliyeye    Sevk    Edildi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1812
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN