Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Nefes Kesen Yarış Sabaha Karşı Bitti

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı için Alaattin Yüksel ile Nevzat Kavalar arasında kıran kırana geçen yarış sonuçlandı.

 

CHP İzmir İl Kongresi'nde adayların açıklamalarının ardından il yönetim kurulu, il disiplin kurulu ve kurultay delegeliğine başvuranlar açıklandı.

Çarşaf liste ile yapılan seçim öncesi adayların isimlerinin matbaa basılması işlemi organize olunmadığı için çok uzun sürdü.

Oylama saat 01.00'da başladı. CHP İzmir İl Başkanlığı için Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar yarıştı. Kongreyi 12 oy farkla Yüksel kazandı.

Yüksel 281 delegenin oyunu alırken, Kavalar 269 oyda kaldı.

Yüksel, "Yarışın kaybedeni kazananı yok. Nevzat Başkan kazansaydı da birlikte çalışacaktık, şu an da birlikte çalışacağız. Zaten kendisi ilçe başkanımız. Çalışmaya da yönetim kurulundan başlayacağız" dedi. Kavalar ise "Yarışın kaybedeni kazananı yok. Parti hepimizin. Herkes partinin ileriye gitmesi için çalışacak. Tebrik ediyorum" dedi. Kavalar, Bornova ilçe başkanlığından istifa etmeyeceğini duyurdu.

İşte nefes kesen kongrenin hikayesi

CHP İzmir İl Kongresi'nde Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar, il başkanlığına aday oldu. Yüksel salona Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile girdi ve delegeyi birlikte selamladı. Kavalar için 'İşte örgüt işte başkan' sloganı atıldı. Seçimin çarşaf listeyle yapılmasına karar verildi. Genel Başkanlığa aday olan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın, AK Parti'den kurtulabilmek için vizyondaki Star Wars filmindeki ışın kılıcı gibi hayaller kurmak gerektiğini söylemesi dikkat çekti. İzmir Milletvekili Atila Sertel ise 7 Haziran seçimlerinde adaylıktan düşürülmesinde etkili olan CHP'li hakkında ilk kez sert konuştu.

CHP İzmir İl Başkan adayı Alaattin Yüksel, kongre salonuna İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte girdi. Kocaoğlu ve Yüksel, salonun çevresini turlayarak, tribünleri ve saha içindeki delegeyi selamladı. Kocaoğlu, bu tavrıyla kongrede hangi adaya destek verdiğini de açıkça ortaya koymuş oldu. İlçe belediye başkanları da Yüksel'i selamlamak için sıraya girdi. Diğer adaş Nevzat Kavalar, 'İşte örgüt işte başkan' sloganlarıyla salona girdi. Kavalar, tribünleri selamlarken 'Örgüt seninle durma ilerle' sloganı atıldı. Kavalar'ın selamlaması sırasında ilçe belediye başkanları yerlerinden kalkmazken, milletvekilleri alkışlayarak ve Kavalar'a sarılarak destek verdi. "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bana 'çekil' dese onu bile ikna ederim yine de adaylıktan çekilmem" diyen Ülkümen Rodoplu ise cumartesi gecesi sessizce adaylıktan çekildi.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK VURGUSU
 
Kongrenin divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı. Tezcan, özgürlük ve demokrasi vurgusu yaptığı konuşmasında, "Özgürlük ve demokrasi sorunumuz var. Silivri zindanları hala gündemimizde. Sanki bugüne kadar ellerindeki iktidar gücünü zorbaca kullanmaları yetmiyormuş gibi bütün gücü tek bir kişinin elinde toplayacakları gayrimeşru düzeni yerleştirme içinde olduklarını biliyoruz. Bağımsızlık, özgürlük, demokrasi alanında bütün olumsuzları yırtıp atacak, Türkiye'nin çıkışını sağlayacak CHP var. Teröre topyekun itiraz edeceğiz. Kürt sorununu çözüyorum adı altında bu sorunu bugün kangren haline getiren iktidarın yalanlarına, zorbalıklarına teslim olmayacağız. Toplumsal barışı sağlamak bizim görevimiz. Kendi içimizde etnik ayrımlara düşmeden, inanç ayrımlarını tahrik etmeden, toplumun bir kesimini diğerine düşman etmeden birlikte yaşamayı öğreneceğiz" dedi. 
 
 
SERTER HEM BALBAY'I HEM YÜKSEL'İ ELEŞTİRDİ
 
Kongrede aday olmaktan vazgeçen CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ise konuşmasında CHP Genel Başaknı Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip çıkan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı hedef aldı ve "Bizim partimizde genel başkan sorunu yoktur. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun arkasındayız. Melek gibi biri. Allah onu bizim başımızdan eksik etmesin. Onun kıymetini bilmek hepimizin boynumuzun borcu" dedi. Bedri Serter, daha sonra CHP İzmir İl Başkan adayı Alaattin Yüksel'i hedef aldı ve şöyle konuştu:
 
"Bazı arkadaşlar maalesef bir il başkanı varken il başkanı portresi çizmeye başladılar. Çok üzüldüm. Ben halihazırda bu partinin il başkanıydım. Ben burada genel başkanımı temsil ediyorum. Burada kimseye hakaret etmedim. Partimi kucakladım, herkesle barış içinde oldum. Kendi kurmadığım bir yönetimimle arkadaşlık bağı kurdum. Bir Allahın kulu da çıkıp 'Bedri Serter şu hatan oldu' diyemez. Son bir hafta uykusuz geceler geçirdim. Acaba bu seçimi nasıl yapacağız? Dört aday vardı. Alaattin Yüksel, abi diyeceğim çünkü abim; 2004 yılında beni meclis üyesi yaptı. Baktım Alaattin abim il başkanlığına soyundu. 2001, 2004 yıllarında da il başkanlığı yaptı. Cesaretine, arzusuna, partiye vereceği desteklere teşekkür ediyoruz. Başarılar diliyorum kendisine. Bornova İlçe Başkanı Kavalar ile diyaloglarımız sürdü. Benim mantığım aklım Kavalar ile bu yolda yürümek oldu. Ben koltuklara bağlı koltuklara kilitlenmiş bir adam değilim. Gönül huzuruyla ayrılıyorum. Kar taneleri ne güzel anlatır birbirine zarar vermeden yol almanın da mümkün olduğunu."
 
 
STAR WARS IŞIN KILICINI ÖRNEK VERDİ
 
CHP Genel Başkanlığı'na aday olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, salonda partililere seslendi. Ancak partililerin çoğu kulis faaliyeti için dışarıda olduğundan sözlerini çok duyan olmadı. Balbay, vizyondaki Star Wars filmini hatırlatarak, "Bu filmde ışın kılıcı var. İnsanın hayal ettiği bir şey yakın gelecekte gerçekleşir. Hayaliniz nedir CHP'liler! Sadece delege olmak mı? Sadece Parti Meclisi üyesi olmak mı? 2019'un belediye başkanlıklarını paylaşmak mı? Hayaliniz buysa yüzde 25 bize yeter, çok bile. Hayaliniz bugünkü AKP faşizmine son vermekse daha büyük hayaller kurmalıyız. Turnikelerin olmayacağı bir Genel Merkez olacak. Yöneticiler tüm üyelerin seçimiyle belirlenecek. Yönetimi değiştirelim, yeni yönetim seçelim" dedi. Balbay'ın bu sözleri cılız alkış aldı. Balbay, delegeden 20 sayfalık kitabını okumalarını isteyerek, burada 2023 hedeflerini anlattığını söyledi.
 
SERTEL'DEN 7 HAZİRAN PATLAMASI
 
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adaylığının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla düşürülmesinde CHP'li bir adayın etkili olduğunu belirterek, bunu bir sıra yükselmek uğruna yaptığını öne sürdü. Sertel'in bu sözlerinde kastettiği kişi, parti kulislerinde CHP İzmir eski İl Başkanı Ali Engin olarak yorumlandı. Sertel, 7 Haziran'dan sonra ilk kez yaptığı bu açıklamada şunları söyledi:
 
"Benim aday olmamı düşürmek istediler. CHP içinden yaptılar bunu. AKP'nin kuruluna başvurdular. SSK emeklisi gazeteciyi memur yaptılar. Bir sıra yükselmek uğruna yaptılar bunu. Hani devrimciler var ya kendi yoldaşlarını işkencede bile satmayan devrimciler var ya, onun ruhunu incitecek kadar alçaldılar bir sıra yükselmek uğruna. YSK'ya AKP'nin kuruluna beni ihbar ettiler. Kan kustum. Evimde beni ziyarete gelenlere 'partim sağ olsun benim için CHP rozeti milletvekili rozetinden önemlidir' dedim. Beni ihbar edenlerden biri İZBETON'da taşeron çalışıyor, biri Çiğli Belediyesi'nde taşeron çalışıyor. Bir hanımefendinin iki evladı belediyede çalışıyor. Bunları kullandılar. Ben onlara sesleniyorum. Beni ihbar ettiren arkadaşa sesleniyorum. Yemin ederek söylüyorum. Çıksınlar özür dilesinler, affetmezsen namerdim. Ön seçim üyenin özgür iradesidir. Üyenin özgür iradesini AKP ile işbirliği iye yok etmeye çalışanların bizim aramızda yeri olmamalıdır."
 
 
'TARAF OLURSAM BAŞKANLIK ODASINI MİT ODASINA ÇEVİRİRDİM'
 
CHP'nin Karşıyaka örgütünde delege listesine yazılmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur, kürsüye çıktığında salon dışındaki herkesin içeri girmesini istedi. Çakmur'un, yarım saat süren, birkaç kez gözyaşlarını tutamadığı duygusal konuşması iki kez ayakta alkışlandı. Çakmur, Deniz Gezmiş'ten Gezi olaylarında hayatını kaybedenlere kadar birçok ismi andı. Çakmur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kendisinden de taraf olmasının istendiğini, ancak "Taraf olursam başkanlık odasını MİT odasına çevirmiş olurum" diyerek, taraf olmadığını söyledi. Çakmur, şöyle devam etti:
 
"Zamanında bana da gelip sordular; 'Kim Buca ilçe başkanı olsun' dediler. Dedim ki 'Ben burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dersem ki şunu seçin bunu seçmeyin, İzmir'de birçok ilçe belediyesi var. Belediyede çalışan on binlerce işçi var. Bunu il başkanı seçin dersem. O başkanlık odasını MİT odasına çeviririm' dedim. Yapmayacağım, yapmadım. Yapmadım, yapmam. Bu biat kültürünü yıkmak lazım. Bu iktidar faşizmi getirdi. Bu iktidar biat kültürü yıkılmadan Türkiye'ye demokrasi gelmez. Biat kültürünü yıkamazsak demokrasiyi bu salonda, bu hücrelerde partimize getiremezsek olmaz. Burası ordu mu be! Burası özgür salon. Burası CHP'nin salonu. Çoğulcu laik demokrasiyi kuranların salonu. Hücreye girdiğiniz zaman örgüt taban halk var. Bu faşist iktidarı yıkmak için CHP var deyin."
 
Çakmur, Erdal İnönü'nün genel başkanlığında taraf olan belediye başkanlarına "Siz belediye hizmetlerinize bakın. Su ile altyapıyla, parkla uğraşın. Örgüt işlerine bakmayın" dediğini hatırlattı. Çakmur konuşurken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendisini delege sıralarından gülümseyerek dinledi.
 
 
Tuncay Özkan'ın konuşmasında arbede çıktı
 
CHP İl kongresinde gergin anlar yaşandı. Alattin Yüksel ile Nevzat Kavalar’ın yarıştığı kongrede tansiyon yükselmesine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan arasındaki atışma neden oldu. Kocaoğlu kürsüde yaptığı konuşmada, Kavalar’dan yana tavır gösteren ve geçtiğimiz hafta delegeleri telefonla arayarak oy istediği ileri sürülen İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ı ‘kontenjan aday’lık üzerinden eleştirdi.
 
Başkan Kocaoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Özkan, “Böyle çalışmalar yapan bir başkanın kontenjandan gelenlere laf söylemesini yakıştıramadım. Ben 6 yıl cezaevinde yattım, evet ben kontenjandan geldim. Aziz Bey sana soruyorum hangi önseçimden çıktın geldin? Nasıl olur da genel merkezin iradesini ayaklar altına alırsın” diye konuşma yaptı.
 
Bu konuşmanın ardından salon karıştı. Salondan yuhlama sesleri yükseldi. “İzmir Aziz’dir Aziz kalacak” sloganları atıldı. Özkan’dan kürsüden “İzmir CHP’dir, CHP kalacak” yanıtı gelince salon iyice karıştı. Partililer kürsüye ilerledi ve Özkan'ı kürsüden indirmek istedi. Özkan kürsüden kendisi inerek protokole yürüdü. Yaşanan olaylar sonrası kongreye 10 dakika ara verildi.
 
Arbedenin ardından konuşma yapmak için kürsüye İzmir Eski Milletvekili Mustafa Moroğlu çıktı. Moroğlu da Özkan’ı hedef aldı ve konuşmasına“İş cezaevinde yatmaya gelirse burada cezaevinde yatan çok insan var” diyerek başladı.
 
Bu kez Özkan’a destek verenler Moroğlu’na tepki gösterdi. Moroğlu daha sonra özür dileyerek konuşmasına devam etti.
 
 
Kocaoğlu'ndan sert salvolar
 
CHP İzmir İl Kongresi'nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sözlerine hem Nevzat Kavalar hem de Alaattin Yüksel'e başarılar dileyerek başladı.
 
'İZMİR'İ KİMSE KÖPEKSİZ KÖY SANMASIN'
 
 Kocaoğlu, "İkisiyle de uzun yıllar siyaset yapma, omuz omuza mücadele etme fırsatım oldu. Açık ve net söylüyorum ki, bazıları Ankara'dan il başkanını, ilçe başkanlarını, kurultay delegelerini, belediye başkanlarını aradığı saate kadar kongrede taraf olmadım. Namusum üzerine ant içerim. Hadi taraf oldunuz, hadi politika yapıyorsunuz saygı duyuyorum. 'İzmir Aziz Kocaoğlu'na mı kalacak', 'İzmir'i Aziz Kocaoğlu mu dizayn edecek' dendi. Bizim böyle bir iddiamız yok. Biz hem örgütümüze hem İzmirli hemşehrilerimize, yaşadığımız sürece minnettar kalacağız. İzmir'in en büyük koltuğunda görevimi namusumla şerefimle onurumla 12 yıldır hiçbir partilimizin başını öne eğmeden, hiçbir partilimizin hakkını hukukunu bozmadan herkese eşit ve adil yaptım, yapıyorum. Siyaset bir yaşam biçimidir ülkesini sevenler için. Siyasette önce ülke sonra parti sonra senin menfaatin gelir. İzmir'in adresini bilmeyenler, İzmir'le ilgili olmayanlar, CHP ile alakası olmayanlar kalkıp İzmir'i dizayn etmeye kalkamaz. İzmir'in 2009 yerel seçimlerinde 28 ilçesini ve büyükşehir belediyesini alan benim, 2014 yerel seçimlerinde 22 ilçe belediyesini ve Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan da şahsımdı. Bu süreci çok iyi biliyorlar. Bu süreçte kimlerin arkadan hançerlediğini çok iyi biliyorlar. Bilmeyenler o günleri yaşamayanlar çeşitli nedenlerle buradan aday olup milletvekili adayı olanlar bu gerçeği öğrenemezler. Çünkü yaşamadı, yaşayamazlar da onlar kulis siyaseti yapıyorlar. Bizler halk siyaseti yapıyoruz. Halk siyaseti yapmaya da devam edeceğiz. Kimse İzmir'i köpeksiz köy sanmasın. İzmir'in sahibi Aziz Kocaoğlu değil. İzmir'in sahibi CHP delegeleri de değil. 4.5 milyon İzmirli'dir. 4.5 milyon İzmirli bize sahip çıkıyor. Listede seçilecek yere konulup da milletvekili olup kükremenin, ön seçimden çıkanlara saygı duyuyorum ama, kontenjandan gelenlerin İzmir'i dizayn etmeye hakkı yoktur. O atılan tweetlerin, mesajların hesabını burada 650 delege vermek zorunda. AKP iktidarının zulmüne karşı 130 arkadaşımız yargılanırken kim varsa orada bu İzmir'in sahibi odur. Bunu böyle bileceksiniz" diye konuştu.
 
'BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDAN VAKIF SENEDİ CEBİMDE GİTMEYECEĞİM'
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Atila Sertel'in kendisini ihbar edenlerden birinin İZBETON'da çalışan işçi olduğunu söylemesi doğru değil. Böyle bir manipülasyon yapmasını kendisine yakıştıramadım. Atila'nın o zaman da hakkını hem Genel Merkez'de hem örgüt içinde en çok savunan bendim. Şimdi gelelim Yüksel Çakmur'un sözlerine. Acı bir gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Çakmur'un siyasi hayatı boyunca bir il yönetimi, ilçe başkanlığı, il başkanlığı yaptığını duydunuz mu? Yok. Aday olmadığı bir seçimde il binasına geldiğini, çalıştığını gördünüz mü, duydunuz mu? Herkes eğri oturacak doğru konuşacak. Hepimiz başta ben olmak üzere neyse hakkımızı vereceksiniz. Ben İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ceketimle geldim, ceketimle gideceğim. Burayı iyi dinleyin. Burayı çok iyi dinleyin. Burada şov yapanlar, burayı çok iyi dinleyecek! Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı bıraktığım zaman belediye olanaklarıyla kurulan vakıf senedi cebimde gitmeyeceğim. O vakıf binasında 21 yıldır oturmayacağım. Bu bana yakışmaz. Kendisine yakıştıranlar da bu kürsüden şov yapma hakkına sahip değildir. Konuşmuyoruz diye, efendilik yapıyoruz diye kimse bunu bilmediğimizi sanmasın. Her şeyi biliyoruz. 1954 yılından beri bu partinin canlı tarihiyim. Örgüt, İzmir, CHP ve ülkemiz kazansın."

 

Yayın Tarihi : 21.12.2015 : 09:39

Etiketler : chp    izmir    nevzat kavalar    alaattin yüksel    seçim    kongre       


Yorumlar

6860
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN