Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uzmandan Sinüzit Uyarısı

Uzmandan Sinüzit Uyarısı
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Pınar, havaların soğuduğuna dikkat çekip, sinüzit hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu.

 

Havalar soğuyunca, soğuk algınlığı, grip ve nezleye paralel olarak sinüzit hastalığı da artış gösterdi. Islak saçlarla dışarıya çıkılıyor, klimalı ortamlarda uzunca vakit geçiriliyor, üzerine bir de alerjik bir vücut yapısı varsa, sinüzit olmak an meselesi. Sinizüte yakalanmamak için uzmanların uyarısı; kış aylarında soğuktan korunmak, ortamı ise sürekli nemli tutmak. Başta zonklama ve göz etrafında yoğun ağrıya yol açan sinüzit, çoğu zaman, migren ağrılarıyla da karıştırılabiliyor. Onun işin teşhis de önem taşıyor.
 
Alkol ve sigara kullanan kişilerde enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Pınar, üst solunum yolu enfeksiyonları ile sinüzitin bağlantısını anlattı. Doç. Dr. Pınar, "Nezle, grip, farenjit, sinüzit, larenjit gibi iltihapların hepsi üst solunum yolu enfeksiyonu kapsamına girer. Kış aylarında bu mikropların doğada görülme sıklığı artar. Kapalı yerlerde (okul, kreş, kışla, işyeri vb.) uzun süre kalınması, buraların iyi havalandırılmamaları, soğuğun vücut direncini düşürmesi, sigara dumanı, yetersiz-dengesiz beslenme ve bazı çok iyi bilinmeyen mekanizmalarla kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığı artar" dedi.
 
Sinüsün; burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara verilen ad olduğunu belirten Doç. Dr. Pınar, bu boşlukların burun içine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona ’sinüzit’ adı verildiğini söyledi. Doç. Dr. Pınar, akut sinüzitte; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, kötü ağız kokusu gibi belirtilerin gözlendiğini belirtti. Doç. Dr. Pınar, "Sinüzitte baş ağrısı zonklayıcı şekildedir. Öksürürken, ağır bir şey kaldırırken ya da eğilirken bu ağrılar artar. Bunun sebebi, bu hareketler esnasında sinüs içindeki basıncın artmasıdır. Ağrıyan yere baskı yapıldığında, duyarlılığın arttığı görülür. Sinüzitli kişilerde görülen bir diğer belirti; burun akıntısıdır. Bu genelde tek taraflıdır ve akıntı sarı-yeşilimsi bir renktedir. Uzun süren ya da zaman zaman ortaya çıkan burun akıntısı, iltihaplıdır ve solunum yollarında yayılırsa öksürük ile bronşite neden olabilir. Bunların dışında hasta, çok yorgundur. Hiçbir şey yapmak istemez. Ateşi biraz yükselmiştir. Çocuklarda da aynı belirtiler görülür fakat hastalık biraz daha hafif seyreder. Bulantı ve kusma da çocuklarda ortaya çıkabilir. Ayrıca sinüzitin meydana getirdiği bazı yan etkiler vardır. Hastanın genel sağlık durumu bozulabilir. Çift görme, göz ve alın bölgesinde ağrı yapan şişlikler oluşabilir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Kronik sinüzitte, belirtilerin süresi üç aydan uzundur. Koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir" dedi.
 
Kış aylarında, özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan havanın, sinüzit gelişimine neden olacak ortama zemin hazırlayabileceğini belirten Doç. Dr. Pınar, "Öte yandan hafif nezle grip hali varken uçak seyahati yapılması, su altı dalış yapılması, uzun süre soğuk havaya maruz kalınması ve nazal alerji durumunun devam etmesi sinüzite sebep olur veya var olan sinüzitin daha ağır seyretmesine yol açar. Sigara da sinüzit için bir risk faktörüdür. Gerginlik tipi baş ağrısı, migren, burun bölme eğriliğine bağlı burun tıkanıklıkları sinüzit ile karışabilir" dedi.
 
NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Akut sinüzitlerde ilaç tedavisi çoğu kez yeterli oluyor. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşursa, işte o zaman işin ciddiyeti artıyor ve ameliyat, bir zorunluluk haline geliyor.

Yayın Tarihi : 20.12.2015 : 11:13

Etiketler : Uzmandan    Sinüzit    Uyarısı    Bölge   


Yorumlar

2000
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN