Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rektör Adayları Çalışmalara Başladı

Rektör Adayları Çalışmalara Başladı
İzmir’deki Ege ve Dokuz Eylül üniversitelinde ağustos ayında boşalacak rektör koltukları için arka arkaya adaylık açıklamaları gelmeye başladı. 2016 Haziran’da yapılacak rektör adaylarını belirleme seçimi için “adayım" diyenlerle “nabız yoklayanlar" iki üniversitede aylar öncesinden sandık ve kulis heyecanını başlatırken, üniversite patronluğunda tıp egemenliğinin sona erip ermeyeceğini adayların performansı gösterecek.

 

 
EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE KİMLER ADAY
 
Ege Üniversitesi’nde (EÜ) Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’dan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Prof. Dr. Mehmet Füzün’den boşalacak rektörlük koltuğu için adaylar sahneye çıkmaya başladı. EÜ’de adaylığını ilk açıklayan, Tıp Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu oldu. Kumanlıoğlu Eylül 2011’de yapılan dekan adaylarını belirleme seçiminde 261 oy alan Prof. Dr. Serhat Bor’un ardından 126 oyla ikinci olmuştu. YÖK’ün seçimi kazanan yerine kaybedeni olan Kumanlıoğlu’nu dekan ataması fakültede krize ve protesto eylemlerine yol açmıştı. Bu atama dayatma kabul edilerek meslektaşlarınca çok sevilip sayılmasına karşın, Kumanlıoğlu tepki görmüştü. 3 yıl dekanlık yapan Kumanlıoğlu, ikinci dönem için tekrar aday olacağını deklare ederken, aynı krizin bir daha yaşanmaması için gelenek haline gelmiş olan aday belirleme seçimi yapılmamıştı. Kumanlıoğlu’nun görev süresinin dolmasının ardından Rektör Yılmaz’ın önerdiği isimlerden atama yapmayan YÖK, uzunca süre bu koltuğu boş bırakmıştı. 10 aya yakın süre atama yapılmayıp Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı tarafından vekaleten yönetilen EÜ Tıp Fakültesi’nde nihayet geçen ekimde atama yapıldı. Prof. Dr. Cemil Gürgün dekanlığa getirilirken, ilk rektör adayı da bu koltuktan çıktı. Önemli bir süre yaşanan krizin kahramanı olan Kumanlıoğlu’nun adaylığını üniversitenin ajansı aracılığıyla açıklaması dikkat ve ilgi çekti. EÜ’de henüz resmi adaylık açıklaması yapmayanların başında dekanlığı döneminde 3 yıl Kumanlıoğlu’nun yardımcılığını yürüten Prof. Dr. Tahir Yağdı var. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı’nın adı ise kulislerde Rektör Yılmaz’ın desteklediği aday olarak geçiyor. Daha önceki seçimlerde de aday olan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun’un yine aday olacağı konuşuluyor. EÜ’de ikinci kadın aday olarak da Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı’nın adı geçiyor. Rektörlerin genelde tıp fakültesinden çıktığı EÜ’de tıp dışı adayların nasıl varlık göstereceği merak ediliyor.
 
DEÜ’DE TIP GELENEĞİ DEĞİŞİR Mİ?
 
DEÜ’de Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün yerine il aday öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas oldu. Başhekimlikte üç yıllık süresini geçen ağustos ayında tamamlayıp rektörlük çalışmaları için bu görevi bıraktığını açıklayan Mas’ın karşısında, Füzün’ün kurmaylarından Prof. Dr. Halil Köse var. Prof. Dr. Köse, Füzün’ün ilk döneminde rakibiydi. Seçimden önce en fazla oy alanın atanması kararıyla adaylıktan çekilmiş, atama sonrasında Füzün’ün yardımcılarından biri olmuştu. Rektör Füzün’ün ikinci kez aday olup sandıktan yüksek oyla çıkmasında, Köse’nin oylarının etkili olduğu konuşulurken, yeni yarışta Köse’nin en büyük desteği Füzün’den aldığı belirtiliyor. Köse’nin rektörlük yönetimindeki deneyimi, daha önce girdiği seçimde sahip olduğu oy potansiyeli adaylığını güçlendirirken, “rektörler tıptan çıkar" geleneğini de bozacak isim olarak gösteriliyor. Mas’tan sonra başhekimliğe getirilen Prof. Dr. Can Karaca’nın adı da rektör adayları arasında geçiyor. Adaylıklarını resmen açıklayan diğer iki öğretim üyesi ise İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Ömer Dumlu ile Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Çelik.
 
Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde şu anda resmen açıklama yapan, nabız yoklayan 5’er aday var. Takvime göre Haziran ayı içinde aday belirleme seçimleri yapılacak. İlk 6 adayın ismi YÖK başkanlığı’na bildirilecek. Eğer seçime 6 adaydan daha az kişi katılırsa prosedürü tamamlamak için adaylar birer isim yazıp sandığa atacak. Temmuz ayında YÖK’ün aday sayısını 3’e indireceği listeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atama yapacak. Yeni rektörler ağustos ayında görevi devralacak.

Yayın Tarihi : 19.12.2015 : 11:53

Etiketler : Ege    Dokuz    Eylülde    Rektör    Adayları    Sahneye    Çıkmaya    Başladı    Bölge   


Yorumlar

6696
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN