Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şeb-İ Arus Etkinliği

Şeb-İ Arus Etkinliği
Denizli Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 742’nci ölüm yıl dönümü (Şeb-i Arus) nedeniyle anma programı düzenledi. Tasavvuf ve sema gösterilerinin yer aldığı programı, binlerce Denizlili izledi.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tasavvufun en büyük alimi olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin 742’nci ölüm yıl dönümünde, Pamukkale Üniversitesi Arena Spor Salonu’nda anma programı düzenledi. Programa Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve eşi Sultan Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan ile birlikte binlerce kişi katıldı. Salonu dolduranlara teşekkür eden Başkan Zolan, "Bugün özel bir gün. Hz. Mevlana’nın Hakk’a vuslatının 742’nci yıl dönümü. O, ölümü yok olmak ayrılmak olarak algılamamış, ölümü buluşmak olarak, düğün günü olarak, Hakk’a kavuşmak olarak algılamış. Geride birçok eser bırakmış. O eserlerde de birliği beraberliği ve insan olma noktasında bu dünyanın fani olduğunu, geçici olduğunu; asıl dünyanın Hakk’a kavuşmak olduğunu bizlere çok net bir şekilde ifade etmiş. Bırakmış olduğu eserlerden faydalanmaya devam edeceğiz" dedi. Savaşların son bulduğu ve barışın hakim olduğu bir dünya için Hz. Mevlana felsefesinin önemli olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Huzurun ve barışın olduğu, savaşların son bulduğu bir dünya için Hz. Mevlana’yı anmak ve anlatmak gerekiyor. Birlik ve beraberliğimizi sağlamak adına vermiş olduğu mesajlar çok önemli. O, güzelliğe el ele, kol kola, omuz omuza birlikte yürüyeceğiz."
 
Konuşmanın ardından vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Şeb-i Arus programı; Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nın sunduğu tasavvuf müziği ile başladı. Gecenin sunuculuğunu ise ünlü Şair İbrahim Sadri yaptı. Sadri, okuduğu şiirlerle geceye renk kattı. Işık ve görsel sunumlarla Denizlililerin güzel saatler yaşadığı anma gecesinde, Denizli Büyükşehir Belediyesi sema ekibi ayini şerifi icra etti. Dede Efendi’nin makamı kendine ait ve en uzun olan ’Ferahfeza’ ayini şerfi izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Yayın Tarihi : 18.12.2015 : 13:15

Etiketler : Denizlide    Şeb-İ    Arus    Etkinliği    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5752
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN