Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Meme Kanseri Hızla Artıyor"

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Türkiye’de meme kanserinin gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu ancak hızla artığını belirtti.

 

Konya’da bulunan Sare Davutoğlu, Konya Kamu Hastaneleri Birliği, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen ‘Meme Kanseri Tedavisi’nde Güncel Yaklaşımlar’ konulu sempozyuma katıldı. Sare Davutoğlu, meme kanserinin dünyada ve ülkemizde kadınlarda görülen en sık kanser türlerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye’de teşhis edilen meme kanseri sayısının 100 binde 44 olduğunu, bu oranın dünyada 100 binde 43, gelişmiş ülkelerde ise 100 binde 73 oranında olduğunu vurguladı. Davutoğlu, gelişmiş ülkede göre Türkiye’de oranın düşük göründüğünü ancak hızla artan bir orana sahip olduğunu vurguladı.
 
"KETEM’LERİN SAYISI ARTACAK"
 
Kanserin, hastanın yanı sıra aileyi de etkilediğine dikkat çeken Davutoğlu, onun için herkesin bu konuya katkı sağlaması gerektiğini ve kadınların düzenli olarak taramadan geçmesi gerektiğine dikkat çekti. Meme kanserinde erken teşhisin önemini de vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye genelinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezileri’nin (KETEM) sayısı 141’e ulaştı. Bu yılın sonunda 24’ü mobil olmak üzere bu sayının 197’e ulaşması hedefleniyor. 2016 yılında açılacak 40 yeni KETEM ile birlikte ülkemizde 237 merkez hizmet verir hale gelmiş olacak" dedi.
 
Davutoğlu, KETEM’lerdeki meme kanseri teşhisinde kullanılan momografi cihazlarının da yenilendiğini belirtti.
 
9 AYDA 1.5 MİLYON TARAMA
 
KETEM’lerin yaygınlaştırılmasının erken teşhis ve tedavi noktasında etkili olacağını da kaydeden Davutoğlu, bu merkezlerde yapılan taramaların komuta kontrol merkezi aracılığıyla Ankara’da kurulan raporlama merkezine on-line olarak aktarılacağını ve önemli bir veri tabanı oluşturulacağını da söyledi. Geçen yıl 2 milyon tarama yapıldığını da ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:
 
’’2015 yılının ilk 9 ayında 1,5 milyon kadınımızı meme kanseri taraması yaptırdığını biliyoruz. Aile hekimlerimizin bilinçlendirme çalışmaları ve artan KETEM sayısı ile bu rakamlar minimum hedeflenen yüzde 70 oranına ulaşmış olacağız. 2015 yılı sonunda yüzde 40 oranına ulaşacağı tahmin edilen taramaların önümüzdeki yıllara daha yüksek oranlara ulaşması en büyük temennimiz."
 
’KANSERVER’ YİYECEKLERDEN UZAK DURUN
 
Türkiye’deki kanser oranlarının artmasında fiziksel aktivite azlığı ve vücut kitle endeksi yüksekliğinin önemli olduğunu belirten Davutoğlu, ’’Hem fiziksel aktivitenin artması hem de beslenmemizin kanserver yiyeceklerden değil, daha çok kansersavar yiyeceklerden oluşması konusunda yapacak çok şeyimiz var" dedi.
 
Çocukların ve gençlerin doğru yönlendirilmesi konusunda da sıkıntılar yaşandığını ifade eden Davutoğlu, ’’Çevresel kanserlerin hızla arttığı bir dünyada yaşıyor olmamızı aklımızda tutmamız gerekir. Çocuklarımız ve gençlerimiz bunlarla bizden daha yoğun ve çok daha erken dönemde maruz kalıyorlar. Beslenme konusunda kanserojenlerden sakınmamız vücudumuzun doğal bağışıklığına zarar veren maddelerden uzak durmamız gerekiyor. Bu noktada tüm kanser türlerinde büyük bir etken olan meme kanserine etken olan tütün ile savaşta ülkemiz büyük başarı sağladı. Bu konudaki çalışmalarız ve gayretlerimiz devam etmemiz gerekiyor’’ diye konuştu.

Yayın Tarihi : 18.12.2015 : 13:11

Etiketler : Sare    Davutoğlu    Meme    Kanseri    Hızla    Artıyor    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1553
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN