Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Selçuk’ta Üreticiye Safkan Sakız Koçu

Selçuk’ta Üreticiye Safkan Sakız Koçu
İzmir’in Selçuk İlçesi’nde, ’Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi’ kapsamında; verimliliklerini arttırmak ve yüksek süt verimi sağlamak amacıyla 11 üreticiye, kura ile 26 safkan damızlık Sakız koçu dağıtıldı.

 

 
Selçuk Belediyesi ve Selçuk Kaymakamlığının katkılarıyla Efdal Doğru Spor Tesislerinde gerçekleştirilen törene; Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Özer Türer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürü Talip Altun, daire amirleri, Oda Başkanları ve hayvan yetiştiricileri katıldı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal; "Bu dağıtılan koçlar küçük bir adım olabilir ama önemli bir sonuç getirecektir. Bu 26 koç belki yüzlerce yavruya babalık yapacak. Buradaki hayvan ırkının gelişmesini sağlayacak. Şimdiye kadar toplam 158 üreticimize 300 damızlık koç ve teke dağımı yaptık. Bugün buna 26 koç daha ekleniyor. Bakanlık olarak son yıllarda çok ciddi destekler veriyoruz. Küçükbaş hayvancılığın bu bölgenin asli kültüründe olduğunu söylüyoruz ve bu işle uğraşan üreticilerin daha çok kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz. İzmir ilinde sadece küçükbaş hayvancılık için bugüne kadar 10 milyon liranın üzerinde destekleme ödemesi yaptık. Bakanlığın bu desteklemeleri sayesinde hem İzmir’de hem de Türkiye’de küçükbaş hayvan sayısı artıyor. 2010 yılına göre hayvan sayısı yüzde 25 oranında arttı" dedi.
 
Bölgede altı yıldır yürütülen proje kapsamında Saanen keçisi dağıtıldığını hatırlatan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Özer Türer, "Selçuk’taki üretici arkadaşlarımız bu hayvanların kıymetini bilmeliler. Çünkü bir koyunun yılda ortalama vermiş olduğu süt miktarı 40- 50 litredir. Bu ırk ise yılda 250, 300 litre süt verir. Özel bakarsanız daha da fazla süt alabilirsiniz" dedi.
 
Kaymakam Ayhan Boyacı da üreticilere yeni küçük baş hayvanlarının hayırlı olmasını diledi.
 
Konuşmanın ardından Selçuklu 11 üreticiye, kura ile 26 safkan damızlık Sakız koçu dağıtıldı.

Yayın Tarihi : 18.12.2015 : 11:24

Etiketler : Selçukta    Üreticiye    Safkan    Sakız    Koçu    Bölge   


Yorumlar

2919
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN