Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Afrika Sanatı İzmir ile Buluştu

Folkart Gallery, İzmir'i sanatla buluşturmaya devam ediyor. Son olarak Hıfzı Topuz'un koleksiyonundan oluşan 'Kara Afrika Sanatı' adlı sergi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'ın katılımıyla açıldı.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yoğun iş temposu sırasında bulduğu küçük boşlukları kültür sanat etkinliklerine ayırıyor. Başkan Kocaoğlu, son olarak duayen gazeteci Hıfzı Topuz’un Folkart Gallery’de açılan “Kara Afrika Sanatı” sergisini gezdi.
 
 
Sergide, Topuz’un 1961’den bu yana Afrika ülkelerinden, Fransa’daki açık arttırmalardan topladığı ve dünya müzelerinde eşlerine az rastlanır masklardan oluşan 400 parçalık koleksiyonundan 200’ü yer aldı.
 
 
Koleksiyonunun son kez İzmir’de sergilendiğini ve bir müzeye bağışlamak istediğini belirten Hıfzı Topuz, yoğun ilgiden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
 
 
Başkan Kocaoğlu, sergiye evsahipliği yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Sanat Galerisi Genel Koordinatörü Fahri Özdemir, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ve Hıfzı Topuz ile birlikte sergiyi gezerek sohbet etti. 
 
 
Gazeteciliğe adanmış bir ömür
 
92 yaşındaki Hıfzı Topuz, İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans ve gazetecilik alanında doktora yaptı. İstanbul Gazeteciler Sendikası Başkanlığı görevini üstlendi. Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşım şefi olarak çalıştı. Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi. Kara Afrika'da kırsal basın projesini oluşturdu. 1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun kuruluşu için, Paris’te Unesco’nun merkezinde ilk projeleri hazırladı. 1974-75 yılları arasında TRT’de Radyolardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1986’da halen başkanlığını sürdürdüğü İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu. Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleriyle çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazdı. Anadolu Üniversitesi, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo-televizyon tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi. 
 

Yayın Tarihi : 18.12.2015 : 09:56

Etiketler : kara afrika sanatı    folkart    hıfzı topuz    mesut sancak    folkart    aziz kocaoğlu    ender yorgancılar    mask    doğan hızlan   


Yorumlar

1994
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN