Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sağlıkçılardan ’Sığınmacı Kurtarma’ Tatbikatı

Sağlıkçılardan ’Sığınmacı Kurtarma’ Tatbikatı
Edirne’de UMKE, AFAD ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçakların mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılması için tatbikat düzenledi. Gerçeği aratmayan tatbikatta, senaryo gereği nehir üzerindeki bir adacıkta kalan Suriyeli kadın, bebek ve yaralı eşi zodyak botla kurtarılarak 112 acil servis ekiplerince tedavi altına alındı.

 

Edirne Sağlık Müdürlüğü, AFAD ve UMKE ekipleriyle birlikte kaçak kurtarma tatbikatı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sarayiçi Yerleşkesi Tunca Nehri kenarındaki tatbikatta yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçaklar konu edildi. Senaryoya göre Tunca Nehri üzerinden yasa dışı yollardan Bulgaristan’a gitmek isteyen Suriyeli sığınmacı, bebeği ve yaralı eşi adacık üzerinde mahsur kaldı. Jandarma ekiplerinin fark ettiği kaçakları kurtarmak için UMKE, AFAD ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri kurtarma operasyonu hazırladı.
 
AFAD ekipleri zodyak botla adacık üzerinde tespit edilen kaçakların yanına UMKE görevlilerini götürdü. Burada yapılan ilk yardım ardından senaryoya göre bacağı kırık olan sığınmacı ile ailesi botla kıyıya getirildi. Sağlık ekiplerince ambulansa taşınan sığınmacılar hastanede tedavi altına alındı. Edirne, Tekirdağ Kırklareli’nden katılan UMKE, AFAD ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri sığınmacıları kurtarmak için gerçeği aratmayan bir çaba gösterdi. UMKE 20’nci Bölge Koordinatörü Necdet Topçuoğlu, Edirne’nin sınır kenti olduğunu ve bu tür olumsuzluklarla sıkça karşılaşıldığını ifade ederek, şöyle dedi:
 
"Edirne üzerinden Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçaklar çoğunlu geçmek istedikleri nehirlerdeki adacıklarda mahsur kalıyor. Bizlerde UMKE, AFAD ve Sağlık Müdürlüğü personelinin bu tür durumlara hazır olmaları için tatbikatlar yaparak eğitimlerini tamamlıyoruz. Senaryomuza göre adacıkta kalan Suriyeli sığınmacı, bebeği ve eşi botla kurtarıldıktan sonra tedavi için hastaneye kaldırıldı. Başarılı bir tatbikat geçirdik."
 
Edirne Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu de eğitimleri sürekli devam ettirerek personeli karşılaşabileceği durumlara karşı hazır hale getirdiklerini belirterek, “Son çalışmamızda bir tatbikat senaryosu hazırladık. Burada personelimize arazide yön bulma, su altı ve üstünde arama kurtarma ve tıbbi tahliye konularında eğitim verdik. Buradaki tatbikatımıza Edirne’nin yanı sıra Tekirdağ ve Kırklareli’nden yaklaşık 50 kadar UMKE, AFAD ve Sağlık Müdürlüğü personelimiz katıldı" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 17.12.2015 : 17:34

Etiketler : Sağlıkçılardan    Sığınmacı    Kurtarma    Tatbikatı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5407
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN