Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Üniversiteler İçin Kalite Ajansı Kurulmalı"

Boğaziçi Ünivresitesi eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, üniversiteler için kalite ajansı kurmak gerektiğini belirterek, "Bu kalite ajansının üniversitelerin performansını ölçmesi ve o performansa göre de bazı üniversitelere mükafat, bazı üniversitelere ceza vermesi gerek" dedi.

 

Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ), ’Yükseköğretimin fırtınalı sularında’ konulu konferans düzenlendi. Sezai Karakoç Kültür Merkezi’ndeki konferansta konuşan Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü ve siyaset bilimci Prof. Dr. Üstün Ergüder, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü döneminde yaptıkları çalışmalar ve son dönemde yükseköğretim konusunda yapılan değişikliklere değindi. Prof. Dr. Ergüder, Türkiye’de üniversiteden önceki eğitimde sorun olduğunu söyledi. Avrupa’da birçok üniversiteyi değerlendirme fırsatının olduğunu ve Türkiye’deki yükseköğretim sektörünün oldukça ileride olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ergüder, şöyle dedi:
 
"Türkiye’nin en önemli sorunu yükseköğretim değil. Bana sorarsanız Türkiye’deki en önemli sorun üniversite kapısına kadar gelen eğitimdir. Burada çok önemli sorunumuz var. Çok heterojen bir yapı var. Kalite eşit dağıtılmış değil. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptım. Orada çok kolaydı öğretim üyeliği yapmak. Onun için herkes kolayı istiyor. Öğrenciye ‘oku’ diyorsun okuyor. İyi öğrenci geliyor oraya ama mesele o değil. Mesele o kadar hazırlıklı gelmeyen öğrenciyi de motive edebilmek. O da başka bir olay. Benim temel eğitim dediğim erken çocukluktan başlayıp üniversite kapısına kadar olan eğitimde bir sorun var. Bunun giderilmesi lazım."
 
KALİTE AJANSI
 
Türkiye’de çok sayıda üniversite olduğunu ve bunu uzun vadede sağlıklı gördüğünü belirten Prof. Dr. Ergüder, ancak üniversitelerin kuruluş sırasında bir akreditasyon sürecinden geçmesi gerektiğini söyledi.
 
Prof. Dr. Ergüder, "Yani ’Şu kadar hocan olsa, şunlar olsa iyi olur’ demek lazım. Yani kuruluş akreditasyonu vermek. Ondan sonra elini ayağını çekip sürekli kalite değerlendirmesi yapmak ve YÖK’ten ayrı kalite ajansı kurmak. Bu kalite ajansının üniversitelerin performansını ölçmesi ve o performansa göre de bazı üniversitelere mükafat, bazı üniversitelere de ceza vermesi gerek" dedi.

Yayın Tarihi : 17.12.2015 : 17:30

Etiketler : Prof    Dr    Ergüder    İçin    Kalite    Ajansı    Kurulmalı    Eğitim    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5190
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN