Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Mevlana’nın Özelliği İnsanlığı Kucaklamasıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mevlana’nın 742’nci ölüm yıldönümü nedeniyle Konya’ya gelip, Mevlana Müzesi’ni ziyaret edip, dua etti. Mevlana’nın torunlarıyla da görüşen Kılıçdaroğlu, ’’Mevlana’nın özelliği insanlığı kucaklamasıdır, alçak gönüllü olmasıdır, bilgiye önem vermesidir, insana farklı gözle bakmamasıdır, yüreğinde kin tutmamasıdır, bütün kainatı sevmesidir. Mevlana’nın özelliği onu Mevlana yapan değerlere sahip olması ve onu dünyaya yansıtmasıdır.

 

Konya’da Mevlana’nın ölüm yıldönümü nedeniyle her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında anma töreni düzenleniyor. Bu yıl düzenlenen ’Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ de bugün akşam gerçekleşecek ’Şeb-i Arus’ töreniyle sona erecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bugün Konya’ya geldi.
 
TELGRAFÇI HAMDİ’NİN MEZARINA ZİYARET
 
Kent merkezi girişinde partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Mevlana Müzesini ziyaret edip, Müze Müdür Yusuf Benli’den eserler hakkında bilgi aldı. Mevlana’nın sandukası başında dua eden Kılıçdaroğlu daha sonra İstanbul’un 16 Mart 1920’de işgalini Ankara’da bulunan Mustafa Kemal Atatürk’e telgrafla bildiren, bu nedende Telgrafçı Hamdi Bey olarak bilinen Ahmet Hamdi Mortonaltı’nın mezarını ziyaret edip, dua etti.
 
YAŞGÜNÜ PASTASINI KESTİ
 
Kılıçdaroğlu, daha sonra partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, binanın altında bulunan esnafla selamlaşıp, sohbet ederek il binasına çıktı. Kılıçdaroğlu, basına kapalı olarak gerçekleşen ziyarette partisinin gençlik kolları tarafından 67’nci doğum günü nedeniyle hazırlanan pastayı kesti.
 
Kılıçdaroğlu, daha sonra Novaotele geçerek burada Mevlana’nın torunlarıyla buluştu.
 
Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Mevlana’nın özelliğinin insanlığı kucaklaması olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
’’Bugün, Mevlana’nın hakka yürüdüğü tarih. Onu sadece bu topraklar değil, bu toprakların insanları değil, bütün dünya takdir ediyor. Böylesine değerli bir insanın bu topraklarda yetişmiş olması bizim gurur vesilemiz. Onun düşünceleri, onun felsefesi insanlığın felsefesidir. Bugün Hz. Mevlana’yı ziyaret ettik Fatiha’mızı okuduk. Ailesiyle birlikte olduk, burada yaşayan kuşaklarıyla kısa bir sohbetimiz oldu. Onlara teşekkür ettim. Mevlana’nın özelliği insanlığı kucaklamasıdır, alçak gönüllü olmasıdır, bilgiye önem vermesidir, insana farklı gözle bakmamasıdır, yüreğinde kin tutmamasıdır, bütün kainatı sevmesidir, Mevlana’nın özelliği onu Mevlana yapan değerlere sahip olması ve onu dünyaya yansıtmasıdır. O nedenle Mevlana topraklarımızın yetiştirdiği ender şahsiyetlerden birisidir. Onun hakka yürüdüğü bir günde burada olmakta bizim için onur meselesidir.’’
 
Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından Ankara’ya hareket etti.

Yayın Tarihi : 17.12.2015 : 17:10

Etiketler : Kılıçdaroğlumevlananın    Özelliği    İnsanlığı    Kucaklamasıdır    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5254
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN