Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Slow Food Hareketi Tire’de

Slow Food Hareketi Tire’de
Gıda üretiminin aktif üyelerini, dağıtım zincirlerini birleştirerek sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı hedefleyen Slow Food & Terra Madre Toprak Ana Etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez İzmir’in Tire ilçesi’nde buluşuldu.

 

Kaplan Çam Restoran’da Tire’ye özgü yemeklerin tadıldığı geceye, çevre beldelerden gelen kalabalık bir misafir grubuyla birlikte, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, eşi Yüksel Çiçek, gazeteci yazar ve gurme kimliğiyle tanınan Nedim Atilla da katıldı. Tire Kadın Danışma Merkezi Müdürü Iraz Çimen Gümüş’ün organizasyonuyla gerçekleşen gecede, gurme Nedim Atilla, Slow Food hareketi hakkında bilgiler verdi. Her sene verilen Terra Madre ödülü ise bu sene Tireli bir esnaf Ayhan Toran’a verildi. 50 yıldır ürettiği doğal dondurma ve acıbademden yapılan içecek "Somata" ile Tireliler’in kalbinde özel bir yere sahip olan "Ayhan Amca" bu yılın Terra Madre ödülüne layık görüldü. Herşeyin hızlandığı, gıdanın bile hızlı tüketildiği günümüzde "İyi, Temiz, Adil" gıda ilkelerine sahip Slow Food hareketine "Tire- Küçük Menderes Convivium" ismiyle katılacak olan Tire, yöreye özgü doğal tadları korumaya ve yaşatmaya yönelik düzenleyeceği etkinliklerle adından sıkça söz ettirecek.
 
BİR ETKİNLİKTE HAVAGAZI FABRİKASINDA
 
Terra Madre Toprak Ana Etkinlikleri kapsamında ayrıca İzmir Havagazı Fabrikası’nda yöresel doğal tadların sergilendiği bir etkinlik de düzenlendi. 130 ülkede aktif olan Slow Food hareketinin Türkiye’deki kurucusu Defne Koryürek’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, katılımcılara Slow Food hareketi hakkında bilgiler verildi. Gün boyunca, Tire, Foça, Germiyan beldelerinin doğal tadlarının sergilendiği standlarda tadımlar yapıldı. Tire Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Müdürü Iraz Çimen Gümüş’ün önderliğinde merkezde görev yapan kadınlar, Tire’ye özgü, çamur peyniri, süt şerbeti, nohut mayalı ekmek, tatlı lorlu karadut reçeli tatlısı gibi doğal lezzetleri tanıttı. Kazanlarla dağıtılan yöresel tad ’heybeli çorba’ ise en çok ilgi gören lezzetlerden oldu.
 
Slow Food hareketinin önemli isimlerinden, gazeteci yazar ve gurme kimliğiyle tanınan Nedim Atilla’nın da katıldığı etkinlikte, Slow Food ve doğal lezzet gönüllüleri birbirleriyle tanışma ve sohbet etme olanağı buldu. Müzik dinletileriyle renklenen günde, çevre beldelerden gelen Toprak Ana’lara ödül verildi.

Yayın Tarihi : 16.12.2015 : 19:40

Etiketler : Slow    Food    Hareketi    Tirede    Bölge   


Yorumlar

4732
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN