Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zonguldak'ta Termik Eylemi

Zonguldak'ta Termik Eylemi
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi’ne bağlı Çatalağzı Beldesi’nde yapılması planlanan termik santrale karşı çıkan Belediye Başkanı CHP’li Adnan Akgün, ’Çevresel Etki Değerlendirmesi’ (ÇED) toplantısının yapılacağı salona tabut içinde omuzlarda taşınarak geldi. Kefenle tabuttan çıkan Başkan Akgün, belde halkı olarak termik santral istemediklerini söyledi. Tepkiler üzerine toplantı yapılamadı.

 

Toplam 1760 megavat gücünde 3 termik santralin faaliyette olduğu Çatalağzı’nda 1300 megavatlık 4’üncü santralin yapımı sürerken, 660 megavatlık 5’inci santralin yapılmasına da onay verildi. 8 bin nüfuslu beldede özel bir maden şirketi tarafından yapılması planlanan 165 megavatlık 6’ncı santral için ÇED toplantısı düzenlenmek istendi. Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, Ulu Camii’nde kılınan öğle namazının ardından üzerine kefen giyerek tabuta girdi. ’Terör değil, madenci değil, termik santral şehidi’ yazılı Türk bayrağına sarıla tabut, omuzlara alındı. Yaklaşık 500 kişilik grup, omuzlardaki tabutla toplantının yapılacağı Belediye Düğün Salonu’na yürüdü. CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Kilimli İlçe Belediye Başkanı CHP’li Ali Arslankılıç ve Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman da kalabalığa destek verdi.
 
Salon önünde masaya konulan tabuttan kefenli olarak çıkan Başkan Akgün, termik santrale karşı olduklarını söyledi. Başkan Akgün, şöyle konuştu:
 
"Ölümden kaçış yok. Hepimiz öleceğiz. Ama bir toplum, bir devlet, halkını canlı canlı tabutlara koyuyorsa yazıklar olsun. Bu insanlar devletine bağlı insanlar, halkını seven insanlar, üreten insanlar. Ama maalesef bu insanların masumane davranışlarına böyle bir tepki var, yaşam haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Dik duracağız, mücadele edeceğiz. Halk burada, insanlar burada, Çatalağzı bizim. Biz yüzyıllardır burada yaşıyoruz. Atamız, dedemiz buradaydı, bunu da burada aşacağız. Ankara’daki adam bizim hakkımızda karar veremez. Çatalağzı halkı olarak artık artık termik santral istemiyoruz."
 
Kalabalık da ’Başkan seninle ölüme de gideriz’, ’Dik dur eğilme Çatalağzı seninle’ sloganları attı.
 
Kalabalık, daha sonra ÇED toplantısı için salona gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Özmen, şube müdürleri ile şirket temsilcilerine tepki gösterdi. Polisin önlemlerine rağmen kalabalık, görevlilerin salona girmesine izin vermedi. Tepkiler üzerine görevliler toplantıyı yapmadan araçlarına binerek beldeden ayrılmak istedi. Kalabalık bu sefer de araçların önünü kesip görevlilerin gitmesine izin vermedi. Polisler tarafından araçlardan indirilen Mustafa Özmen ve diğer görevliler belediye binasına götürüldü. Yapılan görüşmelerin ardından belediyede toplantının yapılamadığına dair tutanak tutuldu. Tutanağın okunmasından sonra kalabalık dağıldı.

Yayın Tarihi : 16.12.2015 : 16:41

Etiketler : Belediye    Başkanı    Belde    Halkından    Tabutlu    Termik    Santral    Eylemi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5821
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN