Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Margarin Kolesterol İçermez"

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, margarinin artık tamamen bitkisel yağlardan üretildiğini söyleyerek, "Bu nedenle hayvansal kökenli yağların aksine margarin, kolesterol içermez" dedi.

 

Hazır çorba, bitkisel çay, dondurulmuş gıda ve margarin sektörleri temsilcilerini tek çatı altında toplayan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, ’Gıda Bilgi Kirliliğine Son’ adı altında düzenlediği toplantılarının 12’ncisini Bursa’da yaptı.
 
Toplantıda konuşan MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, son yıllarda gıdada bilgi kirliliğinin yaşandığını söyledi. Uzman olmayan kişilerin negatif söylemlerinin hızla yayıldığını ve kamuoyunun artık kime inanacağını bilemediğini söyledi. Yurdagül, "Medyada uzman olan- olmayan kişilerin paylaştığı görüşlerle ’nasıl beslenmeliyiz’ sorusunun cevabını arar olduk. Birinin ’iyi’ dediğine, diğeri ’kötü’ diyor. Yanlış ve çelişkili bilgiler tüketicide ’yeme stresi’ yaratıyor" diye konuştu.
 
Margarin ile ilgili kamuoyunda birbiriyle çelişen söylemlerin olduğunu ve bu söylemlerin tüketicide negatif algı yarattığına dikkat çeken Yurdagül, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Margarin hakkında çok fazla yanlış söylenti var. Ne yazık ki hem tüketici hem de sağlık sektörü çalışanları oda sıcaklığında katı görünen margarini ’doymuş yağ’, diğer sıvı yağları ise ’doymamış yağ’ olarak kabul ediyor. Oysa doğada bulunan bütün yağlar hem doymuş hem de doymamış yağ asitleri içerir. Tereyağı yüzde 60 ile 65’lik oranıyla doymuş yağ asidi açısından en zengin yağdır. Ayçiçek yağı yüzde 11, mısır yağı yüzde 13, zeytinyağı yüzde 15-17 arasında, kase margarin ise yüzde 15 dolaylarında doymuş yağ içerir. Yani doymuş yağ içeriği olarak, aynı miktar zeytinyağı ve kase margarinin hiçbir farkı yoktur."
 
Margarinin 146 yıllık bir geçmişi olduğunu ve artık tamamen bitkisel yağlardan üretildiğini vurgulayan Yurdagül, "Bu nedenle hayvansal kökenli yağların aksine margarin kolesterol içermez. Türkiye’de üretilen margarinler yüzde 100 bitkisel bazlı olduğundan ne trans yağ, ne de kolesterol içerir. Ayrıca kase margarinlerin yağ içeriği yüzde 60, paketlerin ise yüzde 70’dir. Bu nedenle aynı miktar margarin, sıvı yağlara göre yüzde 30-40 daha az enerji verir" diye konuştu.
 
Yurdagül ayrıca, Amerikan Kalp Derneği ve Avrupa Kardiyoloji Birliği’nin sağlık rehberlerinde de margarinin alternatif bir yağ olarak önerildiği, Türkiye’de üretilen margarinlerde 2006 yılından bu yana trans yağ içeriğinin de kaldırıldığını söyledi. Yurdagül, "Gururla söylüyoruz ki trans yağ konusunda Türkiye, AB ve ABD’den çok daha ileridedir ve trans yağın margarinlerden uzaklaştırılması konusunda Türkiye margarin endüstrisi örnek oluşturmaktadır" dedi.

Yayın Tarihi : 16.12.2015 : 14:24

Etiketler : Mümsad    Başkanı    Yurdagül    Margarin    Kolesterol    İçermez    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8902
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN