Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kaşgarlı Mahmut Türbesi Restore Ediliyor

Kaşgarlı Mahmut Türbesi Restore Ediliyor
Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Kaşgar’ın güneybatısında Opal kasabasına bağlı Hazreti Molla köyündeki Kaşgarlı Mahmud Türbesi restore ediliyor.

 

Kaşgarlı Mahmud’un türbesinin bulunduğu alan, tarihi İpek Yolu’nun yeniden inşa edilmesi projesi kapsamında önemli geçiş noktalarından biri. Bu nedenle Çin hükümeti ve yerel hükümetin çabalarıyla bölge, İpek Yolu üzerindeki önemli kültürel ve tarihi bir turistik merkez haline getirilecek. Buna göre Opal kasabasında altyapı tesisleri inşa edilerek, çevre koruma çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda bu yıl içinde başlayan Kaşgarlı Mahmud’un türbesindeki restorasyonun, Ağustos 2016’da tamamlanması planlanıyor.
 
12’nci Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın en önemli projelerinden biri olan söz konusu restorasyon ile bölgenin kültürel ve tarihi bir turistik merkezi haline getirilmesi için Çin hükümetinin yaptığı yatırım 8 milyon TL civarı.
 
Bir zamanlar İpek Yolu’nun önemli bir noktası olan Kaşgar’da 2 bin yıl önceden kalan çarşı bulunuyor. Şu anda, Kaşgar’ın doğu Kapısında yer alan halı, demir, marangoz, seramik gibi alışverişler yapmak mümkünken, bu bölgenin de restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Eski şehir, tarihi surlar ve çevresinde altyapı tesisleri ve restorasyon çalışmaları Çin için önem taşıyor.

Yayın Tarihi : 16.12.2015 : 11:39

Etiketler : Şincan    Özerk    Bölgesinde    Bulunan    Kaşgarlı    Mahmut    Türbesi    Restore    Ediliyor    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2656
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN