Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şimdi Oyuncak Yapıp Hediye Ediyor

Şimdi Oyuncak Yapıp Hediye Ediyor
Antalya’da maddi yetersizlikler nedeniyle oyuncaklara hasret büyüyen oyuncak ustası 61 yaşındaki Haşim Süzme, 50 yıllık meslek tecrübesiyle ürettiği el yapımı oyuncakları 13 yıldır engelli çocuklara, maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına hediye ediyor.

 

Antalyalıların ’Haşim Usta’ olarak tanığı oyuncak ustası Haşim Süzme, hayatını engelli ve yoksul çocuklara adadı. Zor şartlarda büyüyen ve 10 yaşında çırak olarak mesleğe atılan Haşim Süzme, uzun yıllar oyuncak ustalarının yanında el yapımı oyuncaklar yapmayı öğrendi.
 
OYUNCAK ÖZLEMİYLE BÜYÜDÜ
 
Daha sonra kendi atölyesini açan Haşim usta, 13 yıl önce Bağ-Kur’dan emekli oldu. Emekli olduğu günden itibaren emekli maaşının bir kısmını dükkan kirasına, kalanını ise oyuncak yapım malzemelerine ayıran Haşim Süzme, kendisi gibi emekli eşinin maaşıyla da yaşamını sürdürüyor. Çocukluğunda maddi imkansızlıklar nedeniyle oyuncak özlemiyle büyüyen Haşim usta, şimdi aynı durumdaki çocukların oyuncak hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Haşim Süzme, emekli olduğu 2002 yılından beri yaptığı el yapımı oyuncakları engelli çocuklara ve maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına ücretsiz veriyor.
 
ENGELLİ VE YOKSULLARI SEVİNDİRİYOR
 
Bugüne kadar binlerce oyuncak ve uçurtmayı yoksul ve engelli çocuklara hediye ettiğini anlatan Haşim Süzme, şunları söyledi:
 
"Geçen yıl 23 Nisan’da Cam Piramit’te dünya çocukları için stant açtım. Elimdeki tüm oyuncukları 2 günde bitirdim, malzemem olmadığı için devamını getiremedim. Şimdi de kendi imkanlarımla 5 Mart-1 Nisan 2016 tarihleri arasında 500 adet el yapımı uçurtmayı, ismini yazdıran çocuklara ücretsiz dağıtacağım. EXPO’da da dünya çocuklarına kendi yaptığım oyuncakları ücretsiz dağıtmak istiyorum. Bunun için de Antalya Valiliği’ne müracaat ettim. Onlar da EXPO yönetimine yönlendirdi. Ancak bana dönen olmadı, üzülüyorum."
 
UÇURTMANIN TARİHİNİ YAZIYOR
 
Türk Hava Kurumu’nun (THK) çeşitli etkinliklerine katılarak çocuklara uçurtmanın tarihi hakkında bilgi veren Haşim Süzme, çağrıldığı okullarda da uçurtma ve el sanatları konularında eğitim veriyor. Uçurtmanın tarihiyle ilgili bir de kitap yazmaya devam eden Haşim Süzme, Osmanlı döneminde de kullanılan ağaç kakan, cambaz, topaç, fırıldak, yapboz ve uçurtma gibi 13 çeşit oyuncak yapıyor. Taş oymacılığı da yapan Süzme, buradan kazandığı parayı da oyuncak yapımına aktarıyor. Haşim usta, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklardan gelen talep nedeniyle yaklaşık 5 bin uçurtma yaparak hediye edecek.

Yayın Tarihi : 16.12.2015 : 10:31

Etiketler : Oyuncağa    Hasret    Büyüdü    Şimdi    Oyuncak    Yapıp    Hediye    Ediyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4019
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN