Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sigara, Kadın Sesine Zarar Veriyor

Sigara, Kadın Sesine Zarar Veriyor
İzmir Üniversitesi Hastanesi Vokoloji Uzmanı İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen kadınlarda ses tonunun, belli bir süre sonra erkek ses tonuna dönüştüğünü söyledi. Bu durumun karakter üzerinde olumsuz etkileri olduğunu, sorunlara yol açtığını vurgulayan Denizoğlu, "Cinsiyet algısında ses tonunun önemi çok büyük. Sigara kadınlarda sese büyük zarar veriyor" dedi.

 

Bugüne kadar birçok sanatçı, siyasetçi ve ses sorunu yaşayan kişiyi sağlığına kavuşturan ve Türkiye’deki sayılı ses uzmanından biri olan İzmir Üniversitesi Hastanesi Vokoloji Uzmanı İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen kadınların ses tonunun 15 yıl içerisinde erkek ses tonuna dönüştüğünü söyledi. Bu durumun karakter üzerindeki olumsuz yansımalarının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Uzman Dr. Denizoğlu, "Özellikle kadınlardaki ses tellerinde, uzun yıllar sigara içilmesine bağlı olarak doku direnci azalmaktadır. Bu durum erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sigara içen kadınlarda, belli bir süre sonra ses telinin üzerini örten mukozanın altındaki gevşek dokuda jölemsi tabaka birikmeye başlıyor ve frekans düşüyor. Bu nedenle sesi kalınlaştırıyor" dedi.
 
SES CİNSİYET ALGISINI ETKİLİYOR
 
Cinsiyet algısında ses tonunun öneminin çok büyük olduğunu ifade eden Denizoğlu, “Kadınlarda ses kalınlaşması 15-20 yıldan sonra bariz şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle sesiyle ilgili çalışanlarda daha büyük sorun yaşanıyor. Kadın telefonda erkek sanılıyor, kendisine ’buyurun beyefendi’ deniyor. Hem mesleki anlamda ilerlemesini engelliyor hem de birçok hakarete varan şakalara maruz kalıyorlar. Kişi kendine özgüven kaybı yaşıyor. Kişilik özelliklerinde bir azalma daha erkeksileşme gibi bir tavır içine giriliyor. Kişiliğin dışa vurumunu sağlayan en büyük ögelerden biri sestir. Seste net ve erkeksi otoriter bir tını olduğunda, partnerinizin size olan bakışı değişiyor" diye konuştu.
 
"İMAJIN YÜZDE 80’İ SES"
 
Sesin insanların toplumdaki konumu ve mesleki kariyeri açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Denizoğlu şunları söyledi:
 
"Bireylerin sahip olduğu imajın yüzde 80’ini ses oluşturmaktadır. Sesi değiştirdiğinizde yüzde 80’lik bir değişim yaşamış olursunuz. Giyim, makyaj, koku, kıyafet, yakışıklılık, güzellik unsurlarının hepsi yüzde 20’nin içerisinde yer alır. Bu nedenle sesimizin sağlığına da önem vermeliyiz. Kadınlarda ses kalınlaşması sigara ile bağdaştırılmıyor. Ancak sigara içmek ses tellerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Mesleğini sesini kullanarak kazanan insanlar en fazla etkilenen gruptur. Ses tellerinize dumanı reva görmeyin. Ses tedavisine gelen birçok hastama zararları anlatarak sigarayı bıraktırdım. Sesi normale dönen kişilerin yaşam kalitesi yükseliyor."
 
TEK ÇARE CERRAHİ YÖNTEM
 
Vokoloji Uzmanı Dr. Denizoğlu, “Kadınlardaki sigaraya bağlı ses kalınlaşmaları tedavisi ilaçla veya terapiyle yapılamıyor. Bu tedavi için özellikli bir cerrahi ameliyat uygulanıyor. Tedavi gören kişiler belli bir süreç sonunda sahip oldukları yaşın sesine kavuşuyorlar. Ses kalınlaşması yavaş yavaş ilerlediği, kulak alıştığı için fazla anlaşılamamaktadır. Ancak bir kadına telefonla görüşürken ’buyurun beyefendi’ deniyorsa, sorun başlamış demektir" dedi.
 
VOKOLOJİ NEDİR?
 
Vokoloji, insan sesinin oluşumunu çok yönlü çok boyutlu olarak araştırma, ölçme ve değerlendirme; klinik uygulamalarla ses bozukluğunun tanı ve tedavisi; ayrıca pedagojik uygulamalarla profesyonel sesin geliştirilmesi, korunması, sağlıklı ve verimli bir şekilde ve istenen performans seviyesinde kullanılmasını ve sürdürülmesini sağlamak için çalışan bilimdir.

Yayın Tarihi : 15.12.2015 : 11:47

Etiketler : Sigara    İçen    Kadının    Ses    Tonu    Erkek    Gibi    Oluyor    Bölge   


Yorumlar

9808
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN