Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mesajın Sonuna Nokta Koymayın!

Mesajın Sonuna Nokta Koymayın!
Cümlenin sonuna konulan nokta itici bulunuyor...

 

WhatsApp, Facebook, Messenger ya da kısa mesajlarda cümlenin sonuna nokta konulması, mesajı alan tarafından ‘itici’ olarak algılanabiliyor.
 
Binghampton Üniversitesi akademisyenlerinin yürüttüğü bir araştırmaya göre, mesajların sonuna konan noktalar her ne kadar gramer kurallarına uygun olsa da, mesajı alanlar tarafından samimiyetsiz ya da pasif-agresif bir davranış olarak algılanıyor.
 
FARKLI ALGILARA SEBEP OLUYOR
 
İngiltere’de yayımlanan Times gazetesinde yer alan haberde, “Rapoda, ‘Mesajlaşmada insanlar yüz yüze diyaloglarda izini sürdüğü ipuçlarını yakalayamıyor. Bunun yerine farklı ipuçları aranıyor. Emojiler, yazım ve imla hataları yanı sıra noktalama işaretlerinin nasıl kullanıldığı da karşı tarafın hisleri konusunda ipuçları veriyor’ deniyor” ifadeleri yer alıyor. Araştırmaya katılanların noktayla sonlanan mesajları daha düşük puanladığı belirtiliyor ve aynı mesaj sonunda nokta olmadan kişilere gösterildiğinde daha pozitif bir tepki alındığı vurgulanıyor. Kağıda yazılan mesajlarda ise cümle sonundaki noktanın kişilerin algısı üzerinde bir etkisinin olmadığı belirtiliyor.
 
Vatan’da yer alan habere göre; insanların yazılı bir mesajın sonuna nokta konmasının ardında farklı anlamlar aradığını belirten araştırmacılar, ‘Tartışmanın ya da diyaloğun sonu geldi’ mesajının alındığını belirtiyor.
Noktayla biten yazılı mesaj alanların karşı tarafın sinirlendiği algısına kapıldığı da belirtiliyor.

Yayın Tarihi : 14.12.2015 : 12:23

Etiketler : haber    haberler    Mesajın Sonuna Nokta Koymayın    whatsapp    mesaj    telefon    ben tv    kanalben       


Yorumlar

8820
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN