Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Van’da Ceviz Seferberliği

Van’da Ceviz Seferberliği
Van’da Ceviz Eylem Planı kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle 21 bin ceviz tohumu dikildi.

 

Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve ceviz üreticilerine büyük katkı sunacak olan Ceviz Eylem Planı Projesi, YYÜ Sert Kabuklular Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü ile birlikte yürütülecek. İlk etapta 21 bin ceviz tohumunun YYÜ seralarına dikildiğini belirten YYÜ Rektör Yardımcısı Ahmet Kazankaya şu bilgileri verdi:
 
"Vangölü Havzası’nda bulunan Bitis’in Adilcevaz İlçesi, Van’ın Bahçesaray, Çatak ve Gevaş ilçelerinde yetiştiriciliği yapılan üstün vasıflı cevizlerden alınan tohumların dikimini yaptık. Tohumlar çimlendirilmeye başlandı. Elde edilen cevizler aşılanarak ceviz bahçeleri tesis edilecek. Proje kapsamında elde edilen aşılı cevizleri 2016 yılında Vangölü Havzası’nda ceviz yetiştiriciliği yapılan bölgelerdeki üreticilere dağıtarak ceviz bahçeleri tesis etmeyi hedefliyoruz. Proje ile bölgede yetiştiricilik yapanlara ilave katma değer sağlanacak ve bölgenin ceviz üretimi artacaktır."

Yayın Tarihi : 14.12.2015 : 11:32

Etiketler : Vanda    Ceviz    Seferberliği    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1325
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN