Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ağabeyler Savaşı Çetin Geçecek

Ağabeyler Savaşı Çetin Geçecek
Cumhuriyet Halk Partisi'nde 20 Aralık'ta gerçekleştirilecek İzmir İl Kongresi öncesinde iddialar, salvolar ve kulis faaliyetleri havada uçuşmaya devam ediyor.

 

Burak Cilasun / Ben TV
 
Resmen "Adayım" demesine rağmen delegeden umduğunu bulamayan ve muhtemel koltuk sahipleri arasında adı bile geçmeyen mevcut CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in dışında hiçbir aday dengeler netleşmeden adaylık açıklaması yapmak istemiyor. 
 
İl yarışında son düzlüğe Nevzat Kavalar, Alaattin Yüksel ve Ülkümen Rodoplu ile giren yerel iktidar partisi, sürprizlere de açık olmakla birlikte bu üçlünün yarışını izliyor. Kavalar ve Yüksel'in "Ağabeyler Savaşı" belki de "Kocaoğlu ve Karabağ'ın "Ağabeyler Savaşı" olarak da görülebilir.
 
 
İlçelerden blok oy çıkması zor
 
Seçim sürecinde en büyük perde arkası gelişmeyse Alaattin Yüksel'in Nevzat Kavalar'ın karşısına çıkma ihtimali oldu. Geçmişte karşı karşıya gelen ve sonra savaş baltalarını indiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın, Yüksel-Kavalar rekabetiyle birlikte ateşkesi bozabileceğine işaret edilirken, ilçe başkanları ise bu savaşın en bahtsız isimleri olarak göze çarpıyor. 
 
Karşılarına belediye başkanlarını alan ilçe başkan adayları kongrelerde birkaç istisna haricinde kaybederken, il başkanlığı yarışı da ilçe başkanlarını zarara sürüklüyor.
 
 
İlk olarak Konak'ta Sema Pekdaş'a rağmen kazanan Mehmet Şakir Başak'ın, ilçe başkanlarını toplama girişimi hüsranla sonuçlanırken, Karabağlar'ın yeni ilçe başkanının da koltuğuna oturmadan Selvitopu'nun desteğiyle böyle bir girişimde bulunması ilginç bir gelişme. Aynı şekilde Karşıyaka İlçe Başkanı Yıldırım'ın da "Gitmiyorum" açıklaması, örgüt içindeki karmaşayı bir kez daha gösteriyor. İlçelerde farklı isimlerden farklı sesler çıkması, Konak'ta Şakir Başak ve Pekdaş ayrımı, Bornova'da bir kısım Karabağ karşıtları derken ilçeler bu yarışda blok oy atabilecek gibi durmuyor. 
 
 
Akpınar ne yapacak?
 
Kocaoğlu ve Karabağ isimlerinin etkisi kulislerde çok fazla konuşulurken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın ne yapacağıysa büyük merak konusu. İlçe Başkanı'nın Karabağlar'daki toplantıya gitmeyeceğini açıklamasıysa Akpınar'ın ilk mesajı olarak değerlendirilebilir.
 
 
Son düzlüğü ne belirleyecek? 
 
Kavalar, Yüksel ve Rodoplu'nun arasındaki yarışta dengeleri değiştirecek sorularsa şunlar;
 
1) Ulusalcı delegasyonun sesi olarak görülen Utku Gümrükçü, aday olmadığı takdirde kimin yanında yer alacak?
 
2) Kocaoğlu, yakın mesai arkadaşı Yüksel'i mi, yoksa Bornova'dan arkadaşı Kavalar'ı mı destekleyecek?
 
3) Özellikle 2. bölge belediyelerinin başkanları arasında yeni bir ittifak doğabilir mi?
 
4) Blok oy ihtimalinin en yüksek olduğu Karşıyaka'da Başkan Akpınar'ın tavrı ne olacak?
 
 
 

Yayın Tarihi : 14.12.2015 : 10:50


Yorumlar

3165
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN