Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Yavaş Gideceksiniz Kardeşim''

''Yavaş Gideceksiniz Kardeşim''
Ordu’da hizmete giren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında Karadeniz Sahil Yolu’nda kırmızı ışık ve hız limitlerini aşarak ihlalde bulunan sürücü sayısı 20 bini geçti. TEDES’i tüm yükümlülüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne devrettiklerini belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz, "Bu iş sebebiyle ceza alan arkadaşlarımıza tavsiyemiz şudur. Yavaş gideceksiniz kardeşim. Süratlı gitmeyeceksiniz" dedi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce ihalesi yapılan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen 18 Kasım’da Karadeniz Sahil Yolu’nda uygulamaya konulan TEDES’le birlikte kırmızı ışık ve hız ihlalinde bulunan sürücülere adeta ceza yağdı. Karadeniz Sahil Yolu’na konulan 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi gece gündüz 24 saat ışık ve hız ihlalinde bulunan sürücüleri fotoğraflayıp video kaydı yapıyor. Sistemin faaliyete geçtiği ilk gün 2 bin sürücünün ceza yediği Karadeniz Sahil Yolu’nda 25 günde ise ceza yiyen sürücü sayısının 20 binin üzerine çıktığı öğrenildi. 180 TL ile 391 TL arasındaki ceza makbuzları fotoğraflarıyla birlikte emniyet tarafından sürücülerin adreslerine gönderiliyor. Ordu’nun il plakası olan ’52’ plakalı araçlara cezalar her geçen gün azalırken, sisteme yakalanan sürücülerin yüzde 80’inin ise başka illerden olduğu belirtildi.
 
BAŞKAN YILMAZ CEZA YİYEN SÜRÜCÜLERE TEPKİ GÖSTERDİ
 
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, partisinin dünkü İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuya değinerek uygulayıcısı oldukları TEDES Projesi’ni tamamen İl Emniyet Müdürlüğü’ne devrettiklerini söyledi. TEDES’teki hukuki sorumluluk, araçların şehir istikamet güzergahları geçişleri dahil tüm yetkinin artık İl Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu ifade eden Yılmaz, sistem kapsamında kırmızı ışık ve hız ihlalinden dolayı ceza yiyen sürücülere de tepki gösterdi. Cezalarla ilgili kendilerinin haksız yere eleştirildiğini belirten Başkan Yılmaz şöyle konuştu:
 
"Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ihaleyle biz kısmen sistemin içine girdik. Geçtiğimiz hafta tüm birimleriyle İl Emniyet Müdürlüğü’ne süreci devrettik. TEDES diyor ki; ’kırmızı ışıkta geçmeyeceksin, şehir içinde 70, tünellerde 80, şehirler arası yollarda 110’u geçmeyeceksin.’ Ayrıca yüzde 10 opsiyonu da var. Geçtiği takdirde cezaya tabi tutuyor. Efendim ’Büyükşehir Belediyesi, emniyet TEDES diye bir sistem çıkardı ben ceza yedim’ niye ceza yedin? Arabada otururken mi yedin? Yok. Hızlı gidiyordun, kırmızı ışıkta geçtin yedin. Bu Ankara’da da, dünyanın her yerinde bu ceza. Biz buna alışacağız. Bizim avantajımızda şu olacak. 2017 yılında biz Türkiye’de bu sistemi ilk gören büyükşehirlerden bir tanesi olacağız. Milletin konuştuğuna bakmayın, yaptığımız iş doğru iştir."
 
KADIN SÜRÜCÜYE: ACEMİSİN BELLİ
 
Toplantıda bir kadın TEDES sistemini eleştirerek "Ünye’den Altınordu’ya bir saatte geldim, bu TEDES’le yol bir saat sürüyor başkanım" dedi. Başkan Yılmaz da "Sürecek, bir saat sürmüyor, tamam acemisin belli" cevabını verince salondan kahkaha sesleri yükseldi. Enver Yılmaz, Türkiye’de 2017’de bütün il ve ilçelerde karayollarının bu sistemle donatılacağını da belirtti.

Yayın Tarihi : 13.12.2015 : 15:25


Yorumlar

5146
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN