Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dünya Bankası, İzmir’i Örnek Gösterdi

Dünya Bankası, İzmir’i Örnek Gösterdi
Dünya Bankası, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı finansman stratejileri ve rekabetçi şehir yaratma vizyonunu Tunus’a örnek model olarak gösterdi. Kente gelen Tunus teknokratları, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaları hakkında detaylı bilgi aldı. Konuk Heyet Başkanı Faycal Kazez, İzmir’i örnek alacaklarını söyledi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı finansman stratejileri, Dünya Bankası’nın da dikkatini çekti. Tunus hükümeti teknokratlarından oluşan bir heyet, Dünya Bankası’nın örnek gösterdiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç başkanlığındaki heyetler arası görüşmelerde, Türkiye’deki belediyeler arasında İzmir’in yeri, uygulanan mevcut finansman modelleri ve stratejileri, rekabetçi bir şehir yaratma vizyonu masaya yatırıldı. Tunuslu heyete İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaf, istikrarlı, tedbirli ve güçlü mali yapının oluşturulmasında uygulanan yöntemler ve kurumsal profili anlatıldı.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük projelerine uzun vadeli, ucuz faizli, hazine garantisiz ve teminatsız finansman sağlandığı belirtilen toplantıda, güven oluştuğu taktirde bankalar, uluslararası finansman kuruluşları ve kalkınma ajanslarından gerekli finansmanın sağlanabildiğinin altı çizildi. Güvenin sağlanmasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından alınan “yatırım yapılabilir" kredi notunu korumanın da önemine değinildi. Tunuslu heyete, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı şeffaf, hesap verilebilir mali yapı ve finansman modeli de anlatıldı.
 
Tunus heyetinin İzmir’deki uygulamalardan çok etkilendiğini belirten Dünya Bankası Tunus Kıdemli Şehir Ekonomisti Onur Özlü, “Finansman uygulamaları, stratejik planlama konularında Tunuslu teknokratlarla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili ekipleriyle çok verimli geçen toplantılar yaptık. Tunus’ta yerel yönetimlerin oluşmasında bu uygulamalar örnek alınacak" dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ise, toplantıda ele alınan konuların, Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve hayata geçirilen büyük altyapı projelerinde uygulanan finansman modelleri ve oluşturulan hesap verilebilir mali yapı hakkında yoğunlaştığını söyledi.
 
Tunus İçişleri Bakanlığı Yerel Hükümetler Genel Müdürlüğü Direktörü ve Tunuslu teknokratlar heyet başkanı Faycal Kazez, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansman stratejileri ve yerel yönetim uygulamalarına verdiği önemi takdir ettiklerini ve çok önemsediklerini belirtti. Kazez, yerel yönetimler konusunda Dünya Bankası ile birlikte Tunus’ta yapacakları yasal düzenlemelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi, deneyim ve tecrübelerden yararlanacaklarını söyledi.

Yayın Tarihi : 13.12.2015 : 09:48


Yorumlar

2475
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN