Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Suriyeli Babanın Yürek Burkan Acısı

Suriyeli Babanın Yürek Burkan Acısı
Ülkesi Suriye’de, IŞİD hem de rejimin baskılarından kurtulmak, çocuklarına daha iyi bir yaşam sunabilmek için İzmir üzerinden Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan Ali Alsaho, çıktığı ’umut yolculuğunda’ teknenin batması sonucu eşi ve en küçüğü 20 günlük, en büyüğü 9 yaşında olan 7 çocuğunu, kaybetti.

 

 
Suriye’nin Deryrizor bölgesinde ticaretle uğraşan Ali Alsaho’nun yaşamı, ülkesinde iç karışıklıkların çıkıp IŞİD’in hayatlarına müdahalesiyle kabusa döndü. Baskıdan kurtulup çocuklarına daha iyi bir gelecek kurmak isteyen Ali Alsaho, eşi Ayşe Alsaho ve en küçüğü 20 günlük en büyüğü 9 yaşında olan 7 çocuğunu da yanına alıp Türkiye’ye kaçtı. Kilis üzerinden 20 gün önce Türkiye’ye giren Ali Alsaho, daha sonra bağlantı kurduğu insan tacirleri aracılığıyla, İzmir’e geldi. Geçen pazartesi günü de insan tacirleri tarafından götürüldüğü Çeşme’de, bir grup mülteciyle tekneye bindirildi. Tekne bir süre açıldıktan sonra motor arızasından sonra denizin ortasında kaldı. Dalgaların da şiddetini arttırmasıyla teknedeki Ali Alsaho, eşi ve 7 çocuğunun da aralarında bulunduğu kaçaklar, denizin ortasında can pazarı yaşadı.
 
1.5 KİLOMETRE YÜZDÜ, BALIKÇILAR KURTARDI
 
Çocuklarını kurtarmak içini büyük çaba gösteren Ali Alsaho, dalgaların etkisiyle denizin üstünte fındık kabuğu gibi savrulan tekneden denize düşen çocuklarını tekrar tekneye almayı başardı. Ancak tekne bir süre sonra alabora olarak battı. Ali Alsaho’nun çocukları bir bir karanlık sularda kayboldu.
 
Çaresiz kalan Ali Alsaho yardım istemek için kıyıya yüzmeye başladı. Yaklaşık 1.5 kilometre yüzdükten sonra kendisini fark eden balıkçılar tarafından kurtarılıp kıyıya çıkartıldı. Verdiği bilgiler doğrultusunda sahil güvenlik ekiplerinin araştırmalarında denizden Ali Alsaho’nun kızları Amar (9), Şahazeren (7), Sacide (4) ve oğlu Muhammed Alsaho’nun (2) cesetleri bulundu. Ali Alsaho da hastanedeki tedavisinin ardından hemen denize açıldıkları bölgeden denizi izleyip geride kalan eşinin ve kızı Cennet (4), oğulları 20 günlük İslam ile Ömer (1) için, mucizenin gerçekleşip umutla kurtulmalarını bekledi. Ancak günler geçtikten sonra Ali Alsaho eşi ve üç çocuğunun ne ölüsü ne dirisine ulaşılamayınca umudunu yitirip İzmir’e döndü.
 
"ARTIK YAŞAMANIN ANLAMI YOK"
 
Hastane morgundaki 4 çocuğunun nerede toprağa vereceğine henüz karara vermediğini söyleyen Ali Alsaho, yaşadığı acıyı anlattı. Ülkesinden çocuklarına daha iyi biri yaşam için kaçtığını ancak tüm yaşama sevincinin bittiğini söyleyen Ali Alsaho, şöyle konuştu:
 
"Belki çocuklarımı Suriye’deki kardeşime gönderiri orada toprağa veririm. Belki de burada veririm. Diğer çocuklarımın da cesetlerinin bulunmalarını bekliyorum. Ama artık Suriye’ye dönmeyi, Türkiye’de kalmayı veya Avrupa’ya gitmeyi istemiyorum. Çocuklarımı  ve eşimi kaybettim benim de yaşamım bitti" dedi.
 
Eşi ve çocuklarını kaybetmesinden insan tacirlerinin sorumlu olduğunu belirten Ali Alsaho, şöyle devam etti:
 
"IŞİD militanlarından kaçtık. Benimle birlikte aynı yolculuğu yapmak isteyen Suriyeliler var. Bu riski almayın. Deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeyin. Çocuklarınızı kaybedersiniz. İnsan kaçakçıları, insanları ölüme götürüyor. Bize ’15 dakikada Yunanistan’da olursunuz’ dediler. Bize, can yeleği giymemize gerek olmadığını, teknenin güvenli olduğunu söyleyip ölüme gönderdiler."

Yayın Tarihi : 12.12.2015 : 12:48

Etiketler : Eşi    Çocuğu    Ege    Denizinde    Boğulan    Suriyeli    Babanın    Acısı   


Yorumlar

7968
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN