Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Oldu, Oluyor, Olmasın''

''Oldu, Oluyor, Olmasın''
Karşıyaka Soroptimist Kulübü tarafından kadına yapılan şiddetin olumsuz sonuçlarına farkındalık yaratmak için düzenlenen "Oldu, Oluyor,Olmasın" Temalı üniversitelerarası Kısa Film Yarışması Sonuçlandı. Jüri’nin değerlendirmesi sonucunda İstanbul Üniversitesinden Kemik birinci, Ege Üniversitesi’nden MOR KELEBEKLER İkinci, Çukurova Üniversitesi’nden GÜLÜMSE-ME üçüncü oldu. Ödüller Dokuz Eylül Üniversitesi DESEM’de düzenlenen törenle dağıtıldı.

 

 
İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan’ın ve çeşitli STK başkanları ve üyelerinin de katıldığı törende konuşan Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Alev Toprak, "OLDU, OLUYOR,OLMASIN" temalı kısa film yarışmasıyla en önemli toplumsal sorunlardan birisi olan kadına yönelik şiddetin olumsuz sonuçları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Tüm dünyada,farklı yöntemlerle kadına uygulanan şiddetin yaygın olduğunun bilindiğini belirten Toprak, “Karşıyaka Soroptimist Kulübü olarak biz de son üç dönem yani 6 yıldır kadına ve çocuğa karşı uygulanan şiddetin önlenmesi için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Şiddetin önlenmesinde devlet politikaları esas olmakla birlikte Sivil Toplum Kuruluşlarının çabalarının da hem kamuoyu yaratma, hem de yasama organlarına baskı yaratma konusunda olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz" dedi.
 
Yargıda uygulanan iyi hal indirimlerinden duyulan rahatsızlığı dile getiren Toprak, “kişileri cezalandırmanın dışında, asıl topluma verilen mesajlar olduğu düşünülürse, kadın cinayetleri, İyi hal indirimleri ile neredeyse teşvik ediliyor. Dolayısıyla 6 yıl önce başladığımız bu projemizi, kadın ölümlerinde ve kadına karşı uygulanan şiddette herhangi bir düzelme olmadığı için, bitiremiyoruz, bitirmeyeceğiz. Yaşadığımız dönemin birer yansıması olan filmlerimiz ,bu dönemimizi de kayıt altına almaktadır. Yıllar sonra içeriği itibarıyla, arşivlerde kalması en büyük dileğimiz" diye konuştu.
 
İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ve Soroptimist Federasyon yetkililerinin konuşmalarının ardından dereceye giren kısa filmlerin sahipleri ödüllendirildi. Sinema Yazarı- yazar Banu Bozdemir, Levent Soroptimist Kulübü üyesi Leman Dorsay, Yönetmen- Yazar Leyla Özalp ve Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezleri kurucusu Prof.Dr.Serpil Salaçin’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda İstanbul Üniversitesi’nden Volkan Güney Eker “KEMİK" ile birinci oldu ve 5000 TL, Ege Üniversitesi’nden Özer Kesemen “MOR KELEBEKLER" ile ikinci oldu ve 3.500 TL, Çukurova Üniversitesi’nden İsmail Kürşat GÜLÜMSE-ME ile üçüncü oldu ve 2000 TL para ödülü kazandı.
 

Yayın Tarihi : 12.12.2015 : 12:37

Etiketler : Oldu    Oluyor    Olmasın    Bölge   


Yorumlar

7285
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN