Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hotar'dan Dayanışma Mesajı

Hotar'dan Dayanışma Mesajı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, Yoksullarla Dayanışma Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Hotar, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kavramsal olarak farklı bakış açılarına göre tanımlanmış olsa da, hem gelişmiş hem de az gelişmiş ülkelerin karşı karşıya olduğu sosyal sorunların başında gelen yoksulluk günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama anlamına gelmektedir. Sosyal harcamalara oldukça yüksek pay ayıran gelişmiş ülkeler dahi, yoksulluk sorununu tamamen ortadan kaldırabilmiş değildir. Dolayısıyla dünya üzerindeki tüm toplumlar bu küresel sorunla mücadele etmek durumunda ve sorumluluğundadır.
Yoksulluk birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de üzerinde önemle durulan,  çözüm stratejileri geliştirilen bir sorundur. TÜİK verilerinde Türkiye’deki ‘Yoksulluk sınırı yöntemlerine göre fert yoksulluk oranı (gıda+ gıda dışı)’ 2002 yılında %26,96 iken bu oran %18.08 düzeyine gerilemiştir. Türkiye’deki yoksulluk oranının iyileşmesi iki temel sebebe dayandırılabilir. Bunlardan ilki, yoksullukla mücadele amacıyla uygulanan doğrudan müdahale politikaları, diğeri ise Türkiye’nin son 13 yılda yakalamış olduğu yüksek büyüme hızıdır.
 
Yoksullukla mücadele için en başta vurgulanması gereken şey, “sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin” gerekliliğidir. Dolayısıyla, uzun vadede yoksullukla mücadele için istikrarlı bir makroekonomik çerçevede sürdürülebilir büyümenin sağlanmasına önem verilmesi gerekir. Ülkemizde sağlanan siyasi istikrardan dolayı dünya ekonomilerini sarsan krizlerden asgari düzeyde etkilenen ekonomimiz, büyümeye ve yoksulluk oranını düşürmeye devam ettirmektedir.
 
Ülkemizdeki her bir vatandaşın refah seviyesini artırmayı temel ilke edinen ve sosyal devlet anlayışını benimsemiş olan hükümetimiz, farklı politika ve stratejiler belirleyerek yoksullukla mücadele programlarını sürdürmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de yoksullukla mücadele alanında yürütülen sosyal yardım faaliyetleri farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.
 
Tarihimiz boyunca dünyanın her yerinde yoksulların, düşkünlerin yardımına koşmuş, iyilik, güzellik ve hayırda yarışmayı düstur edinmiş bir toplumun fertleri olarak yoksulluğu ortadan kaldırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Toplumsal refahın tabana yayılmasıyla birlikte birlik ve beraberlik duygularımız da kuvvetlenecektir. Bütün bu duygularla insanlarımızın tamamının refah içinde yaşadığı bir Türkiye ve dünya için hep birlikte çalışmaya, üretmeye devam diyor “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesinin bilincinde olarak ‘Yoksullarla Dayanışma Haftası’nı kutluyorum."

Yayın Tarihi : 12.12.2015 : 11:03


Yorumlar

5436
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN