Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ödüller Sahiplerini Buldu

Ödüller Sahiplerini Buldu
Muhabiri Nilüfer, “Dünyayı Sarsan Fotoğraf - Aylan Kurdi Bebek" haber fotoğrafları ile "Gazetecilik" dalında ödüle değer görüldü. Demir, ödülünü, TGC’nin önceki başkanı, Cumhuriyet Vakfı Başkanı ve yazarı Orhan Erinç’in elinden aldı.

 

Nilüfer Demir, duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bu fotoğraf bu kadar ses getirebildiyse, arkamdaki kurumumun desteği sayesinde olmuştur. Bu ekip işiydi. Oraya gidip çekmenin dışında yayına kadar olan süreçte büyük bir ekipti. Doğan grubu, DHA’ya bu desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sizlere de ödül için çok teşekkür ediyorum."
 
ARDA AKIN: ÖDÜLÜ CEZAEVİNDEKİ MESLEKTAŞLARIM ADINA ALIYORUM
Arda Akın, Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Bombadan 2 Gün Önce" başlıklı haberi nedeniyle yine "Gazetecilik" kategorisinde "Övgüye Değer" görüldü. TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, Arda Akın’a ödülünü takdim etti. Akın, “Cezaevinde yatan bütün meslektaşlarıma ödülü armağan ediyorum" dedi.
 
ULAŞ CAN: TUTUKLU GAZETECİLERE İTHAF EDİYORUM
"Radyo" dalında ödülü, Yön Radyo’da yayınlanan “Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı: Ruhi Su" adlı programıyla Ulaş Can aldı. Can’a ödülünü TGC Yönetim Kurulu üyesi Göksel Göksu verdi. Ulaş Can, Ruhi Su hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Can, “Ruhi Su, Anadolu insanıdır. Bu memlekette yaşanan katliamları, mahpusları en iyi anlatan isimlerin başında gelir. Bugün de öyle zorlu günleri yaşıyoruz. Bu ödülü, başta Erdem Gül ve Can Dündar olmak üzere tutuklu gazetecilere ithaf ediyorum" dedi.
 
İSMAİL KAYHAN: YURTDIŞINDA YAYIN YAPANLAR SİZLERİN BİR PARÇASI
İsmail Kayhan, SBS (Avustralya) Radyosu Türkçe Programı’nda ve TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda yayınlanan “Gelibolu: İki Yüzbaşının 100 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Öyküsü" adlı radyo programı nedeniyle Radyo kategorisinde "Övgüye Değer" görüldü. İsmail Kayhan’a ödülünü Sedat Simavi ailesinden Belma Simavi takdim etti. Kayhan, teşekkür ederek, “Bu ödül yurtdışında yayın yapan kuruluşların, sizlerin bir parçası olduğu anlamına geliyor" dedi.
 
MÜLTECİLERİN UMUDA KAÇIŞ ÖYKÜSÜNÜ ANLATTILAR
Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ile Mustafa Kemal Kiruk, Habertürk Televizyonu’nda yayınlanan “Mültecilerin Umuda Kaçış Öyküsü" adlı televizyon haber programıyla "Televizyon" kategorisinde ödüle değer görüldü. Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ile Mustafa Kemal Kiruk ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in elinden aldılar. Ayçe ve Kiruk, programı yaparken yaşadıklarını anlattılar.
 
Güven İslamoğlu da, CNN Türk Televizyonu’nda yayınlanan “Yeşil Doğa: Yeşil Yol" adlı televizyon belgeseli nedeniyle "Televizyon" kategorisinde "Övgüye Değer" gördü. Güven İslamoğlu ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun elinden aldı.
 
LATİF DEMİRCİ: MESLEK HAYATIMIN 40. YILINI SEDAT SİMAVİ ÖDÜLÜ’YLE KAPATTIM
Latif Demirci, Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan karikatürlerinden oluşan “Eyyy Siyaset" adlı karikatür albümü ile "Karikatür" dalında ödüle değer görüldü. Latif Demirci’ye ödülünü Karikatür Seçici Kurul Başkanı karikatürist Piyale Madra takdim etti. Latif Demirci, “2015 yılı meslek hayatımın 40. yılı. 40 yılı, Sedat Simavi Ödülü’yle kapatmak benim için bir onur oldu" dedi.
 
NİLÜFER KUYAŞ: SEDAT SİMAVİ ÖDÜLÜ DEMOKRASİDE BİR ZİRVE
Nilüfer Kuyaş, “Karasevda Kitabı" adlı deneme kitabıyla "Edebiyat" dalında ödül kazandı. Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan, Nilüfer Kuyaş’a ödülünü takdim etti. Nilüfer Kuyaş, “Kendimi Oscar almış gibi hissettim. Hayatının 20 yılını gazeteciliğe vermiş bir kişinin adını taşıyan bir ödülü almanın benim için ne kadar büyük bir onur olduğunu tahmin edersiniz. Sedat Simavi Ödülü yayıncılık ve demokraside bir zirve" dedi.
 
DOÇ. DR. MURAT SOMER: ÜLKEMDE HERKESİN EŞİT HAKLARDAN YARARLANMASINI İSTİYORUM
Doç. Dr. Murat Somer ise “Milada Dönüş: Ulus-Devletten Devlet - Ulusa Türk ve Kürt Meselesinin Üç İkilemi" adlı eseriyle "Sosyal Bilimler" ödülüne değer görüldü.
 
Doç. Dr. Murat Somer’e ödülünü Sosyal Bilimler Seçili Kurul Başkanı Dr. Emre Kongar verdi.
 
Somer, “Ülkemizdeki özgür, dünyalı olduğu için yerli, eleştiren, soru soran ve sorgulanırken sosyal bilgilerin desteklenmesi amacıyla kabul ediyorum. Burada hak ve hürriyetlerinden mahrum olanlar başta olmak üzere, barış, silahların her kimden gelirse gelsin, şiddetin ve zorbalığın yerine fikirlerin, doğruların çarpışması temennisiyle, ülkemde her kesimin ama’sız ve acaba’sız temel hak ve özgürlüklerden, özgür ve eşit haklardan yararlanabilmesini arzu ediyorum" dedi.
 
DOÇ. DR. ZÜBEYİR ÇINKIR: MATEMATİK ALANINDA ARAŞTIRMA MERKEZLERİ AÇILMALI
"Fen Bilimleri" ödülünü bu yıl “Polarize Metrik Çizge Değişmezlerinin Ayrık Laplas Matrisi Kullanılarak Hesaplanması" adlı eseriyle Doç. Dr. Zübeyir Çınkır kazandı. Çınkır ödülünü Fen Bilimleri Seçici Kurul Başkanı Yücel Yılmaz’ın elinden aldı. Çınkır duygularını şu sözlerle dile getirdi:
 
“Bilim insanlarının kendilerine güvenerek, kendi alanlarındaki en önemli problemler hakkında çalışmalılar. Uzun vadeli çalışmalarına devam ettiklerinde daha nitelikli çalışmalar çıkıyor. Akademik çalışmalarda başarılı olmanın anahtarı sabırlı olmak, hedefe odaklı çalışmaktır. Çok daha nitelikli işler yapabilecekken kısa yoldan hedefe ulaşmayı düşünerek kolaycılık probleminin olduğunu görüyorum. Yapılması gereken bilimin önünü açmak, gereken desteği vermektir. Özellikle temel bilimlerde, matematik alanında ülkemizde araştırma merkezlerinin açılması gerekiyor. Bu ihtiyacı Avrupa ve Amerika’daki durumlarla karşılaştırdığımız zaman daha çok hissediyoruz."
 
Seçici Kurul, Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ı “Förster Rezonans Enerji Transferi (FRET) Temelli Nano Moleküler Haberleşme Kanalının Fiziksel Modeli ve Analizi" adlı eseri nedeniyle Fen Bilimleri kategorisinde "Övgüye Değer" gördü. Akan yerine ödülü Murat Kuşçu TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı’nın elinden aldı.
 
Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı ise “2015 Denizbank Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi" ve “FIBB Dünya Kulüpler Şampiyonu" olması nedeni ile "Spor" dalında ödüle değer görüldü. Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı adına, Takım Kaptanı Neslihan Demir Güler ve takım oyuncuları ödülü aldı. Ödülü, TGC Onur Kurulu Üyesi Orhan Ayhan takdim etti.
 
Bu dalda Taha Akgül, “Dünya Erkekler Serbest Güreş (125 kg) Şampiyonu" ve “Avrupa Oyunları Şampiyonu" olması nedeniyle övgüye değer görüldü. Kampta olduğu için törene katılamayan Taha Akgül’ün yerine ödülü Türkiye Güreş Federasyonu Grekoromen Güreş A Milli Takım Koordinatörü Ata Karataş aldı. Karataş ödülü TGC Yönetim Kurulu üyesi İhsan Yılmaz’ın elinden aldı.
 
Törende ayrıca Sedat Simavi Ödülleri’ne katkılarından dolayı sponsor firmaların temsilcilerine teşekkür plaketleri verildi.
 
Tören, ödül alanların toplu fotoğraf çekiminin ardından düzenlenen yemekle son buldu.
 
11 Aralık 1953’te yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 39 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Karikatür, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Spor alanlarında veriliyor.
 
Sağlık Bilimleri dalında bu yıl ödüle değer eser bulunamadı.
 
TGC KURUCU BAŞKANI SEDAT SİMAVİ’NİN ÖZGEÇMİŞİ (1896 – 1953)
Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi, 1896 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Sultan Abdulhamit sadrazamlarından Saffet Paşa’nın torunu Aliye Hanım’dır. Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun’da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint-Joseph Fransız Okulu’nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince Hadımköy’deki birliğine katıldı. 1916’da Şeker Bayramı’nın birinci günü "Hande" adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917’de Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi. “Pençe", “Casus" ve “Alemdar Vakası" filmleri böyle doğdu. İstanbul’un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. “DİKEN" ve “İNCİ" dergilerini de bu arada yayımlamıştı. Sedat Simavi, günlük gazete idealine 21.7.1920’de “DERSAADET" ile kavuştu. Gazete, Sevr Muahedesi’nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu “PAYİTAHT", “GÜLERYÜZ" izledi. 15 Mart 1933’te yayın hayatına atılan haftalık “YEDİGÜN" ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulmasında öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti’ni taşıdı ve ilk başkanlığa seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948’de Hürriyet Gazetesi’ni yayımlamaya başladı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken üniversitede Gazetecilik Kürsüsü’nün kurulması için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi’nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953’te son buldu.
 
2015 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:
 
GAZETECİLİK:
 
1- Fikret Bila (Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)
 
2- Abdülhamit Bilici (Zaman Gazetesi Genel Müdürü)
 
3- Niyazi Dalyancı (Gazeteci – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı)
 
4- Orhan Erinç (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkanı)
 
5- Okay Gönensin (Vatan Gazetesi Yazarı)
 
6- Vahap Munyar (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili)
 
7- Eyüp Can Sağlık (Hürriyet Dünyası Dijital Yayınlar Direktörü)
 
8- Şükran Soner (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı)
 
9- Tufan Türenç (Hürriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü)
 
RADYO VE TELEVİZYON:
 
1- Zafer Arapkirli (Gazeteci)
 
2- Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen (İletişimci )
 
3- Göksel Göksu (CNN Türk Televizyonu Muhabiri)
 
4- Yrd. Doç. Dr. Gökmen Karadağ (İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi)
 
5- Yrd. Doç. Dr. Erkan Oyal (Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı)
 
6- Doğan Şentürk ( Fox TV Haber Genel Yayın Yönetmeni)
 
7- Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu (Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi)
 
8- Celal Toprak (Ekonomi Gazeteciler Derneği Başkanı -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi)
 
9- Dr. Recep Yaşar (TRT Araştırmacı, İletişimci – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı)
 
KARİKATÜR:
 
1- Ercan Akyol (Milliyet Gazetesi Çizeri)
 
2- Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Çizer, Grafik Sanatçısı, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi)
 
3- Piyale Madra (Çizer, Grafik Sanatçısı)
 
4- Kamil Masaracı (Cumhuriyet Gazetesi Çizeri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi)
 
5- Tan Oral (Çizer, T24 İnternet Gazetesi Çizeri)
 
EDEBİYAT:
 
1- Eray Canberk (Şair, Çevirmen)
 
2- Metin Celal (Yazar, Eleştirmen, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı)
 
3- Faruk Duman (Yazar)
 
4- Nursel Duruel (Yazar)
 
5- Doğan Hızlan (Eleştirmen)
 
6- Hilmi Yavuz (Şair)
 
7- İhsan Yılmaz (A Haber Şef Editörü, Yazar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi)
 
SOSYAL BİLİMLER:
 
1- Prof. Dr. Taner Berksoy (Piri Reis Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Başkanı)
 
2- Prof. Dr. Mehmet Semih Gemalmaz (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi E. Öğretim Üyesi)
 
3- Gülseren Ergezer Güver (Gazeteci–Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Saymanı)
 
4- Prof. Dr. Emre Kongar (Sosyolog)
 
5- Prof. Dr. İoanna Kuçuradi (Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü)
 
6- Prof. Dr. Bertil Emrah Oder (Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı)
 
7- Prof. Dr. İlter Turan (İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi)
 
FEN BİLİMLERİ:
 
1-Prof. Dr. Canan Atılgan (Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi)
 
2-Prof. Dr. Rahmi Güven (Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü M. Öğretim Üyesi)
 
3-Prof. Dr. İlhan İkeda (Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi)
 
4- Prof. Dr. Derin Orhon (İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
 
5- Prof. Dr. Sedat Ölçer (İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
 
6- Prof. Dr. Özlem Keskin Özkaya (Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
 
7-Prof. Dr. Önder Pekcan (Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi)
 
8- Prof. Dr. Osman Teoman Turgut (Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi)
 
9- Prof. Dr. Yücel Yılmaz (Yer Bilimci - Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi)
 
SAĞLIK BİLİMLERİ:
 
1- Prof. Dr. Özdemir Aktan (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)
 
2- Prof. Dr. Selim Badur (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı E. Öğretim Üyesi)
 
3- Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu (Göz Hastalıkları Uzmanı)
 
4- Prof. Dr. Gökhan Demir (Tıbbi Onkoloji Uzmanı)
 
5- Prof. Dr. Önder Ergönül (Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı)
 
6- Prof. Dr. Ahmet Gül (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi)
 
7- Sibel Güneş (TGC Genel Sekreteri –sağlıktagündem.com Genel Yayın Yönetmeni)
 
8- Prof. Dr. Gökhan Hotamışgil (Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı)
 
9- Prof. Dr. Berrak Çağlayan Yeğen (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı)
 
SPOR:
 
1- Orhan Ayhan (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Üyesi)
 
2- Gürcan Bilgiç (Sabah Gazetesi Spor Yazarı)
 
3- Şenes Erzik (UEFA Onursal Üyesi – FİFA İcra Kurulu Üyesi)
 
4- Atilla Gökçe (Milliyet Gazetesi Spor Yazarı)
 
5- Uğur Vardan (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı)
 
6- Esat Yılmaer (Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) 1. Başkan Yardımcısı)

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 22:56

Etiketler : Tgc    Sedat    Simavi    Ödülleri    Sahiplerini    Buldu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6633
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN