Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çatışmaların İzleri Ortaya Çıktı

Çatışmaların İzleri Ortaya Çıktı
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde, 7 Haziran seçimlerinden sonra beşinci kez ilan edilen ve 9 gün süren sokağa çıkma yasağının dün gece kaldırılmasının ardından PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışmaların şiddetini gösteren izleri ortaya çıktı. Diyarbakır’ın ilk Osmanlı eseri olan ve teröristlerin yaktığı Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, bazı vatandaşların da sabahın ilk saatlerinden itibaren yanlarına alabildikleri eşyalarıyla evlerini terk ettiği gözlendi.

 

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nin 6 mahallesi ve 1 caddesinde 2 Aralık günü saat 05.00’de cadde ve sokaklara teröristlerin kazdığı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak kaymakamlık tarafından dün saat 23.00’den itibaren kaldırılmasının ardından Sur’da yaşanan çatışmalar sırasında meydana gelen hasar bugün ortaya çıktı.
 
Geçen pazartesi günü Diyarbakır Valiliği’nin, PKK’lı teröristlerin yaktığını açıkladığı kentteki ilk Osmanlı eseri olan Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Kurşunlu Cami ile Cumhuriyet, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulları ile Yavuz Selim Ortaokulu’ndaki yangınların büyük hasara neden olduğu ortaya çıktı.
 
Tarihi Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangının yanı sıra camiye kurşunların da isabet ettiği görüldü. Sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra yüzlerce kişi tahrip olan camiyi gezerek cep telefonlarıyla fotoğraf çekti.
 
Çatışmalar sırasında yanan 4 okuldan biri olan tarihi Kurşunlu Camisi’nin arkasındaki Süleyman Nazif İlkokulu ve ana sınıfının da büyük bölümünün yandığı görüldü. Okulun sınıflarındaki sıralar ve masalar tamamen kül oldu.
 
SAVAŞTAN ÇIKMIŞ GİBİ
 
Fatihpaşa Mahallesi’ndeki onlarca ev ve işyerinin çatışmalar sırasında isabet eden mermilerle harabeye dönerken, sokaklardaki hendek ve barikatlar ile helikopterlerin üstten geçerken aşağıdaki teröristlerin görülmesini engellemek için PKK’lıların sokakları kapattıkları siyah ve beyaz perdeler dikkat çekti. Çatışmalar sırasında bombalardan su şebekesindeki patlaklar nedeniyle bir çok sokak adeta göle dönüştü. Çok katlı binaların özellikle üst katlarındaki büyük tahribatlar ise ilçede yaşananları gözler önüne serdi.
 
BARİKATTA PKK’DAN MANKENLİ TUZAK
 
PKK’lı teröristlerin bazı barikatlara kadın elbisesi giydirilen cansız mankenler koydukları dikkati çekti. Barikatta nöbet tutan biri varmış görüntüsü verilen ve elinde kameralarda kullanılan monopot bulunan cansız mankenin güvenlik güçlerini yanıltmaya dönük olduğu belirtildi. Uzaktan bakıldığında cansız manken silahlı PKK’lı gibi görünmesi dikkati çekti.
 
EŞYASINI KAPAN EVİNİ TERK ETTİ
 
Sokağa çıkma yasağının kalkmasından ardından Sur’da sabahın ilk ışıklarıyla birlikte evlerinden dışarı çıkan bir çok kişi, ilçe dışından gelen yakınlarının da yardımıyla yanlarına alabildikleri eşyalarıyla evlerini terk etmeye başladı.
 
Bazılarında tüneller açılan evlerinin büyük bölümünün tahrip olduğunu ve oturamayacak durumda olduğunu söyleyen vatandaşlar, "Çatışmalar yüzünden günlerdir dışarı çıkamadık. Su ve gıda sıkıntısı çektik. Çatışmalar yüzünden evlerimiz tamamen tahrip oldu ve oturulacak gibi de değil artık" dedi.
 
Bu nedenle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan bir çok kişi, çatışmaların yeniden başlamasından korktuklarını, sokaklara hendek ve barikatlardan araç giremediği için yanlarına birkaç eşya alabildiklerini anlattı. İlçeden ayrılanlar, kentin diğer semtlerindeki akrabalarının yanına sığınacaklarını, sonra da başka ev kiralayacaklarını ve güvenlik ortamı sağlanınca Sur İlçesi’ne dönmeyi düşündüklerini söyledi.
 
KONTROLLER SÜRÜYOR
 
Sur Kaymakamlığı tarafından yasağın kaldırıldığının açıklanmasına rağmen, esnafın büyük bölümü tekrar çatışma çıkmasından korktukları için işyerlerini açmadı. Sur merkezine araçların girişine de güvenlik güçleri tarafından izin verilmiyor. Günler sonra akrabalarından haber alabilmek için gelenler de polisin kontrolünün ardından ilçeye girebildi.

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 14:11

Etiketler : Diyarbakır    Surda    Yasak    Kalktı    Çatışmaların    İzleri    Ortaya    Çıktı    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5760
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN