Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Expo 2016’nın İlk Kazması Nepal’den

Expo 2016’nın İlk Kazması Nepal’den
Türkiye’nin ilk EXPO’su, EXPO 2016 Antalya’da ülke bahçeleri için ilk kazmayı Nepal vurdu. Doğaya saygıyı ifade eden bir seremoni eşliğinde vurulan ilk kazmanın ardından Nepal’in 3600 metrekarelik bahçesinde çalışmalar başladı.

 

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda çalışmalar son hızıyla sürerken katılımcı ülkeler kendi bahçelerini kurmaya başladı. Alanda kurulacak ülke bahçesi için çalışmalara başlayan ilk ülke Nepal oldu. Nepal Proje Koordinatörü Binayak Shah ve Nepal pavilyon direktörü Birendra Bajracharya, EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkililerinin de katılımıyla ülke bahçesi için ilk kazmayı vurdu.
 
DOĞAYA ŞÜKRAN SEREMONİSİ YAPILDI
 
Nepalli yetkililer küçük bir de seremoni gerçekleştirdi. Alanda kurulacak en büyük ülke bahçesi için ilk kazmayı kendi elleriyle vuran yetkililer, bahçenin kurulacağı alanın tam ortasına açtıkları küçük bir çukura pirinç, çiçek, kâğıt ve bozuk para ile kek koyarak ardından çukurun etrafına su döktü. Bu seremoninin doğaya bir şükran ifadesi taşıdığını ifade eden proje koordinatörü Binayak Shah, şunları kaydetti:
 
"Biz ne zaman inşaatla ilgili bir çalışmaya başlayacak olsak bu seremoniyi yaparız. Çünkü toprağı kazıyorsunuz. Bu seremoni bir ’özür dilemeyi’ ifade ediyor. İnşaat başladıktan sonra kötü şeylerin olmaması inancı ve temennisiyle bunu yapıyoruz. Para, pirinç, çiçek ve su bunların hepsi aslında yaşamın bir parçası. Bunlar olmadan hayat olmaz. Bu nedenle bir şükran göstergesi olarak bunları toprağa koyuyoruz. EXPO 2016 Antalya’nın temel amaçlarından biri de doğaya saygı. Biz de bunun bir göstergesi olarak bu seremoniyi yaptık."
 
’NEPAL KÜLTÜRÜNÜ YANSITACAĞIZ’
 
Kuracakları ülke bahçesinde Nepal kültürünü ve mimarisini en iyi şekilde yansıtacaklarını vurgulayan Shah, "Nepal mimarisinden örnekler getireceğiz. Bu anlamda tamamen Nepal tarzında olan 2-3 bina örneği olacak. Nepal’de Himalaya Dağları var. Bu coğrafyada yetişen bitki ve çiçekler olacak bahçemizde. Nepal, Himalaya bahçesi olacak. Ziyaretçiler için de görecekleri çok özel bir alan olacak" dedi.
 
Nepal, 3600 metrekarelik alanda ’Smart Children: Green Cities’ (Akıllı Çocuklar: Yeşil Şehirler) temalı bahçe kuracak. Nepal pavilyonunda Nepal’deki yaşam tarzı, çiçek, sanat, mimari ve doğal kaynaklar hakkında bilgiler verilecek.
 
EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileri, önümüzdeki günlerde katılım sözleşmesi imzalayan diğer ülkelerin de bahçe yapımına başlayacağı bilgisini verdi.

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 13:07

Etiketler : Expo    nın    İlk    Kazması    Nepalden    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8725
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN