Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarla Faresinin 13’üncü Türü Kilis’te Keşfedildi

Tarla Faresinin 13’üncü Türü Kilis’te Keşfedildi
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, Türkiye’de şu ana kadar 12 türde yayılış gösteren tarla faresinin yeni bir türünü Kilis’in Elbeyli İlçesi çevresinde keşfettiklerini söyledi. Prof. Dr. Sözen, kromozom sayısı, post rengi ve kafatası özellikleri ile diğer türlerinden ayrılan yeni türe, ’Elbeyli tarla faresi’ adını verdiklerini belirtti.

 

Prof. Dr. Mustafa Sözen, Kilis’in Elbeyli İlçesi çevresinde bulup örneklerini aldıkları tarla faresi üzerinde, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nuri Yiğit ve Prof. Dr. Ercüment Çolak ile çalışma yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Sözen, inceleme sonunda söz konusu türün, Türkiye’de 12 türde yayılış gösteren tarla faresinin yeni bir türü olduğunu keşfettiklerini belirtti. ’Elbeyli tarla faresi’ adını verdikleri 13’üncü türün diğer türlerden farklı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sözen, "Yeni türümüz, kromozom sayısının 2n= 46 olması ile Türkiye’deki diğer tarla faresi türlerinden kesin bir şekilde ayrılmaktadır. Bunun yanında post rengi, bazı kafatası özelliklerine göre de ayrılmaktadır" dedi.
 
Yeni tür ile ilgili hazırladıkları makalenin TÜBİTAK tarafından yayınlanmakta olan Türk Zooloji Dergisi’nde yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Sözen, şöyle konuştu:
 
"Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarımızda türün yayılışının sadece Elbeyli çevresi ile sınırlı olduğunu belirledik. Ancak türün yayılışının Suriye’ye doğru ve Kilis’in diğer bölgelerine doğru devam edebileceğini düşünüyoruz. Özellikle buğday tarlalarında ve çayırlık alanlarda yayılış gösteriyor. Mevcut durumda, yeni keşifler yapılana kadar bu türün sadece Kilis’te yayılan ve Türkiye’ye özgü yani endemik bir memeli türümüz olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut bilgilere göre oldukça dar bir yayılışı olduğu için öncelikle türün yayılış alanını belirlemeli ve türü tehdit eden faktörler varsa ortaya konulmalıdır. Sonrasında da elde edilecek sonuçlara göre gerekiyorsa türün korunmasına yönelik tedbirler alınmalıdır."

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 11:23

Etiketler : Tarla    Faresinin    üncü    Türü    Kiliste    Keşfedildi    Bilim    Teknoloji    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7764
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN