Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bol Yağış Traktör Satışını Artırdı

Bol Yağış Traktör Satışını Artırdı
Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, bu yıl yağışların bol olması ve çiftçinin para kazanması nedeniyle traktör satışlarının geçen yıla göre yüzde 13.1 arttığını söyledi.

 

Yağışların iyi gitmesinin rekolteyi arttırdığını bu durumun da çiftçinin gelirini arttırdığını belirten İrfan Özdemir, yurt içi ve dışına 36 bin 17 adet traktör satışı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Yağışların yüzde 42 arttığını belirten Özdemir, "Yağışlar ve verim yönünden çiftçilerimiz için güzel bir yıl oldu. Bu da traktör talebini arttırdı. Türk Traktörün 9’uncu ay sonu itibari ile iç pazardaki satışları yüzde 17 büyüdü. Toplam iç pazara 25 bin 639 adet traktör satışı gerçekleştirdik. Aynı dönemde 10 bin 378 adet de ihracatımız gerçekleşti ve böylelikle bu rakamlar bize ciro rekoru getirdi" dedi.
 
Türk çiftçisi tarım teknolojisine son dönemde daha fazla yatırım yaptığını belirten Özdemir şöyle konuştu:
 
"Türk çiftçisi artık tarımda kullandığı traktöre ve diğer tarım aletlerinin teknolojik olanlarına yatırım yapıyor. 10 yıl önce çift çeker traktör satış oranı yüzde 29 iken şu anda yüzde 60’a çıktı. Satılan her 100 traktörün 60’ı çift çeker. Bu çok önemli. Çift çeker demek tarlayı iyi tutan demek, iyi çekiş demek, daha az yakıt tüketimi demek. O yüzden çift çeker olması çok önemli. Sadece yüksek beygir gücü değil, sadece çift çeker değil, lastik oranlarından tutun, kabinli traktöre kadar, yükleyici traktörlere kadar, çiftçimiz artık verimlilik için yatırım yapıyor. Üretici, teknolojinin modern üretim, teknikleriyle değiştiğini gördü. Bunda tabii ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tarım Bakanlığı’nın teşvik destekleme politikaları, bankaların kredi destekleri de çok etkili oluyor."

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 11:18

Etiketler : Bol    Yağış    Traktör    Satışını    Artırdı    Genel-Ekonomi-    Tarım    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8507
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN