Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Antik Anadolu’nun Tanıkları Arkas’ta

Koleksiyonel işadamı Muharrem Kayhan’ın 827 parçadan oluşan sikke, madalyon ve tarihi objeleri, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlandı. Sergi açılışı öncesi Arkas Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve koleksiyoner Muharrem Kayhan basın toplantısı düzenlendi. Lucien Arkas, ''Okul müdürleri sergiye öğrencileri mutlaka getirmeli'' derken, Kayhan da, ''Artık sikke koleksiyonuna nokta koyuyorum'' dedi

 

 
Açılışta konuşan Lucien Arkas, serginin 20 Mart’a kadar açık kalacağını söyleyerek, müzelerin sıkıcı bir şey olarak algılanmaması gerektiğin anlattı. Arkas tüm eğitim kurumlarını sergiye davet ederek, "Okuları arıyoruz ve çocukları getirin diyoruz. Çocuklar bir daha böyle şeyleri görme fırsatı bulamazlar. O nedenle bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Böylece ya arkeolojiye ya da bölge tarihe merakları başlayacaktır. Bu sergi öğrencilere sebep olsun" dedi. Bu sefer ev sahibi olarak sergide yer aldığını aktaran Arkas, “Dostum Muharrem Kayhan’ın değerli kolleksiyonuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
 
İLK VE SON KEZ
 
Türkiye’de ilk kez Arkaid sikkelerin sergilendiğini, bunun da hem bir ilk hem de son olacağını belirten koleksiyoner Muharrem Kayhan de "Bu koleksiyonu bir daha görme şansı bulunmayacağı için başta öğrenciler, gençler olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz" dedi. Koleksiyoner için sadece biriktirmenin değil, onları paylaşmanın da önemli olduğunun altını çizen Kayhan, "Hele bu koleksiyoner için sergilenecek olanlar küçük sikkeler, küçük objeler gibi teşhiri zor nesnelerse bu heyecanımızı daha da artıyor. Ben bu kadar güzel bir katoloğa ve sergiye az rastladım. Bu da Arkas’ın sergiye verdiği önemi gösteriyor" diye konuştu.
 
"EGE’NİN HER YERİ TARİH"
 
İzmir ve Ege’nin muazzam bir tarihi geçmişi olduğunu vurgulayan Kayhan, “İzmir’de, Manisa’da, Aydın’da 4 bin yıl önce basılmış eserlerin bulunduğu yerlerde yaşıyoruz, her gün oralarda geziyoruz. Bu müthiş haz nedeniyle ben de 1980’lerin sonundan itibaren antik sikke ve obje toplamaya başladım. Özellikle Karya sikkelerinin eşi benzeri olmadığına inanıyorum. Türkiye’de sikke koleksiyonunu yayınlayan ilk kişi de yine 2002’de ben oldum. Bu eserin ikinci cildini geçen aylarda yayınlayarak tüm Türkiye’nin malı haline getirdik. Bugün dünyadaki müzayedelerde sergilenen sikkelerin yüzde 40’a yakını benim kitaplarımdan referans gösterilerek tanıtılıyor" dedi.
 
ARTIK SİKKE TOPLAMAYACAK
 
Artık sahip olmadığı çok az sikke kaldığını; onların da fiyatlarının çok yüksek olduğu için alma düşüncesi bulunmadığını açıklayan Kayhan, bundan böyle sikke toplamayacağını ve kendisine yeni bir heves arayacağını vurguyarak, “Bundan sonra sikke toplamayı bıraktım" diye konuştu. Konuşmaların ardından Kayhan ve Arkas sergide yer alan eserleri gezdi.
 
EN ESKİSİ M.Ö. 5500 YILINDA BASILDI
 
Sergilenecek eserler Arkas Sanat Merkezi’nin direktör ve eksperleri tarafından seçildi. Sergide 477 sikke ile birlikte günlük hayatta yer alan ve ait oldukları dönemin yaşam biçimini ortaya koyan yaklaşık 300 adet obje yer alıyor. Ziyaretçilere Antik Çağ’daki yaşantının çeşitli yönlerini keşfetme imkanı sunan serginin ana konu gruplarını arkaid dönem, nekropol, Karya, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar oluşturuyor. Ayrıca Roma İmparatorluk dönemine ait ve hepsi Anadolu’da basılmış sikke ve madalyonlardan oluşan 45 örnek de sergide yer alırken en eski tarihli eser M.Ö. 5500 yılına ait 4 santimlik bir kadın heykeli. Sergi 20 Mart 2016’ya kadar Arkas Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.

Yayın Tarihi : 11.12.2015 : 11:16

Etiketler : Antik    Anadolunun    Tanıkları    Arkasta    Bölge   


Yorumlar

6694
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN