Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Emekli İşçi ''Putin Türkiye’de Çalıştı'' Dedi Ama Başka Tanık Yok

Emekli İşçi ''Putin Türkiye’de Çalıştı'' Dedi Ama Başka Tanık Yok
Emekli işçi Adem Albayrak’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 44 yıl önce Aliağa’daki Tüpraş Rafinerisi’nin inşaatında birlikte çalıştığını iddia etmesi yankı uyandırdı. Ancak Albayrak’ın bu iddialarının doğru olduğunu söyleyen o dönemin tanığı kimse çıkmadı.

 

Aliağa’da yaşayan 63 yaşındaki Adem Albayrak, evinde yaptığı açıklamada, Tüpraş’ın 1971 yılındaki inşaatı sırasında teknolojisinin daha ileri olması nedeniyle akaryakıt tanklarının montaj işi bir Rus şirketine verildiğini, bu kapsamda Türkiye’ye gönderilen teknik ekibin başında Vladimir Putin’in olduğunu ileri sürdü. Kendisinin de 1969 ile 1971 yılları arasında Tüpraş Rafinerisi’nin inşaatında çalıştığını ardından geçtiği Petkim’den 1996 yılında emekli olduğunu anlatan Albayrak, "O dönemde Ruslar’ın henüz 20 yaşındaki birine önemli bir görev vermesine şaşırmıştık. Putin şirketin 1 numaralı adamıydı. Esas patron Putin’di" iddiasında bulundu. Adem Albayrak iddialarını şöyle sürdürdü:
 
"İki numara olarak ’Truşkin’ adında bir kişi daha vardı. İkisi, devamlı diyalogda olurdu. Makine mühendisi İlya Neroznak ise üç numaralı kişiydi. Bizlerin ise Putin’le herhangi bir sohbetimiz, diyalogumuz olmazdı. Çok sakin ve soğuk biriydi. Kenarda köşede tek başına takılırdı. Putin sürekli rafinerinin fotoğraflarını çekerdi. Yasak bölgelerin fotoğrafını gizlice çekerken, sivil polisler kaynakçı bir Rus ile ikisini gözaltına aldı. Aliağa, Yalı Mahallesi’nde Manisa Bağevleri’nde kalıyorlardı. Görev esnasında yakalandıkları için ’Sibirya’ya sürgüne yollayacaklar’ diye bir korkuları vardı. Diğeri ben oraya gidersem bir daha dönemem. ’O kadar eziyete katlanamam’ diyerek, evin bahçesinde çam ağaçlardan birine kendini asmıştı. Ağaçta sallanan cesedini polisler buldu. Putin sınır dışı edilince Sibirya’ya gönderildiğini duydum. Yıllar sonra KGB’nin başına gelince duydum adını."
 
"PUTİN’DEN ÇEKİNİRLERDİ"
 
Türkçe bilen diğer Rus sorumlu İlya’nın, Putin’i görünce çekindiğini gördüğünü de anlatan Albayrak şöyle devam etti:
 
"İlya, Putin’e ’Büyük patron’ derdi. ’Yahu bu adam 40 yaşlarında üstelik diğerinin de başı konumunda, ondan niye bu kadar çekiniyor’ diye hayret ederdim. İlya da, Putin’in büyük ihtimalle KGB ajanı olarak gönderilmiş olabileceğini söylemişti. Ciddiye almamıştık. Sınırdışı edilince haklı olduğunu gördük. Türkleri sevmediğini o zaman da göstermişti. Şimdi yaptıklarına şaşmamak gerek. Tüpraş’ın tank ve diğer montaj işleri 1974 sonlarına doğru bitince Rus firması da Aliağa’dan ayrıldı. O kişinin şimdiki Rusya Devlet Başkanı Putin olduğunu duyunca büyük bir şok yaşadım."
 
Putin’in o dönemde Aliağa’da çekildiğini iddia ettiği fotoğraflarını da gösteren Albayrak, rafineride gördüğü Putin ile şimdiki arasında çok fark olduğunu da kaydetti.
 
Aliağa’da Albayrak’ın bu iddialarına onay veren yetkili veya o dönemin başka bir tanığı henüz çıkmadı.

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 17:23

Etiketler : Emekli    İşçi    Putin    Türkiyede    Çalıştı    Dedi    Ama    Başka    Tanık    Yok    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2227
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN