Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İnsan Hakları Günü Açıklaması

İnsan Hakları Günü Açıklaması
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi tarafından, 10 Aralık Dünya insan Hakları günü nedeniyle yapılan açıklamada yaşam hakkı ihlalinin dramatik biçimde öne çıktığı savunuldu.

 

Bulvar Caddesindeki Kaya Plaza önünde yapılan basın açıklamasına, Hakkari Belediye Eş Başkan Vekilleri Fatma Yıldız, Nazmi Coşkun, bazı STK temsilcileri ve İHD yöneticileri katıldı. İHD Hakkari Şube Sekreteri Sait Çağlayan, geçen yıl içerisinde Türkiye ve dünyada çok ağır insan hakları ihlalleri görüldüğünü anlatırken şöyle dedi:
 
"Bu yıl insan hakları ihlallerinde görülen tüm çeşitliliğe ve yoğunluğa karşın yaşam hakkı ihlalinin dramatik biçimde öne çıktığını görüyoruz. Özellikle kısa aralıklarla Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da bombalı saldırılarda vahşetin artarak ulaştığı boyut aklımızın ve ruhumuzun sınırlarını zorladı. 7 Haziran seçimleri sonrasında Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollardan çözümünün rafa kaldırılmasıyla yeniden başlayan savaş ve çatışma ortamında en kolay ihlal edilen yine yaşam hakkı oldu. Özellikle kent, mahallelerin günlerce hukuka aykırı olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilip abluka altına alınması sırasında genç, yaşlı, kadın ve çocuk demeden sivillere yönelik yaşam hakkı ihlalleri yaşandı. Türkiye’ye sığınmış Suriyeliler’in Ege Denizi’ni aşarak Avrupa ülkelerine ulaşma çabaları sırasında yaşam hakkı açısından çok dramatik olaylara tanık olduk. Yine yıl boyunca kadın, trans ve iş cinayetleri tüm hızıyla devam etti. Ve elbette bu yıl biz insan hakları savunucularını en çok üzen çok değerli bir insan hakları ve barış savunucusunun; Dostumuz, yoldaşımız ve kurumlarımızın üyesi Tahir Elçi’nin bir cinayete kurban gitmesi oldu."
 
 

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 15:45

Etiketler : İhd    Hakkari    Şubesinden    İnsan    Hakları    Günü    Açıklaması    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1602
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN