Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Gereklerini Tam Olarak Yerine Getiremedi"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Uluslararası Dinamikler Işığında Kıbrıs Müzakereleri ve Geleceği" konulu bir konferansa katıldı.

 

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen Mustafa Akıncı, konferansta KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında devam eden çözüm müzakerelerindeki son durumu ve Kıbrıs’ın yakın gelecekteki konumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1983 yılında kurulduğunu hatırlatarak, “Ama bu devleti biz dünya devletler ailesi içine tanınmış bir varlık olarak uluslararası hukukun içine sokamadık. Bizi Türkiye’den başka tanıyan olmadı. Ve samimi olarak dürüstçe itiraf etmemiz lazım. Türkiye tanıdım dese de tanımanın gereklerini tam olarak yerine getiremedi. Güney Kıbrıs’ı tanımadım dese de tanımanın gereklerini tam olarak yerine getiremedi. Acı gerçeğimiz bu. Bunu en çarpıcı şekilde spor etkinliklerinde görebilirsiniz. Bugün Türkiye’den her hangi bir takım Kuzey Kıbrıs’a gelip dostluk maçı bile yapamamaktadır. Nedeni UEFA’dan ceza görecek, FIFA kurallarını çiğnemiş olacak. Ama Güney’e gitmek zorunda. Eşleşme olduğu zaman Trabzonspor’da Fenerbahçe’de, başka takımlar da gitti. Milli takımlar seviyesinde karşılaşmalar oluyor. Milli takımlar seviyesinde karşılaşmalar olduğunda da tanımadığı söylenen devletin bayrağı çekiliyor, marşlar çalınıyor. Maçta Kıbrıs maçı diye bir şey yok. Yunan marşı. Nasıl ki biz İstiklal marşını kullanıyoruz, onlar da Güney’de Yunan marşı söylüyor. Bağımsız tanınmış bir ülke olmalarına rağmen. Bu yapı sürdürülebilir bir yapı olmadı bunca yıl" dedi.
 
MÜZAKERELER 6 BAŞLIKTA
 
Mustafa Akıncı, Avrupa Birliğine üyelik konusunda Güney Kıbrıs ile 11 Şubat 2014’de mutabakatını da, öncesinden gelen yakınlaşmaları da ele aldıklarını ve yeniden değerlendirdiklerini ifade ederek, “Mutabık kalarak değerlendirdiğimiz yönleri oldu. 6 tane başlık altında müzakereleri yürütüyoruz, kapsamlı çözümün 6 başlığı. Bunlardan biri yönetim ve güç paylaşımı. Bizim siyasal eşitliğimizi en yakından ilgilendiren başlık bu. İkincisi; ekonomi konular. Üçüncüsü; Avrupa Birliği başlığı. Bu üç başlıkta da yakınlaşmalarımız çok ileri safhadadır. Eğer diğer başlıklarda da nereye gideceğimizi görür ve uzlaşma noktalarını yakalayabilirsek Bu bahsettiğim ilk üç başlıktaki konuları kısa sürede uzlaşmayla sonuçlandırabileceğimiz inancındayım. Bizim için siyasal eşitliğimizin de bir göstergesi olan dönüşümlü başkanlık konusu halen açık durmaktadır, bir uzlaşma sağlanmış değildir ama uzlaşılacak bir konu olarak görmekteyim ben onu. Son tahlilde orada da bir mutabakat olacaktır. Bu müzakereler, bütünlüklü çözüm kavramı çerçevesinde yürütülüyor. Tümü üzerinde mutabakat sağlanmadıkça, parça üzerindeki mutabakatlar geçerli addedilmiyor. Bütün parçaları yan yana getirip, bütünün üzerinden bir mutabakat olacak. Bu kolay değil tabi ki ama başkada yolu yok bu işin. O nedenle artık belli bir safhada, Papa seçiminde kapanırlar bir yere beyaz duman çıkıncaya kadar çıkmazlar. Bizim de böyle bir döneme ihtiyacımız olacak. Artık aslında ona yaklaştığımız ben hissediyorum. Sayın Rum lider daha buna yakın görünmüyor ama gelecek" diye konuştu.
 
"DOĞALGAZ, SU BORULARININ, ELEKTRİK KABLOLARININ ORTASINDA BİR ADA"
 
Akıncı, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarının şu anda gerginlik kaynağı olduğunu ifade ederek, “Rum tarafı bir kazıya başladığında, Türkiye’den Barbaros gemisi gidiyor, savaş gemisi eşliğinde. Bunun yerine akıl yolunda ortak yarar konusunda birleşmek en doğrusudur. Bunun için de Kıbrıs’ı çözmek, bu gazı muhtemelen İsrail gazı ile birleştirerek Kıbrıs üzerinde Türkiye’ye, Türkiye’nin ihtiyaçları için ya da Türkiye üzerinde de Avrupa Birliği’ne sevk etmek tüm tarafların kazançlı çıkabileceği bir senaryodur. En mantıklı, en ucuz, en kestirme yoldur bu senaryo. Bunu da görmek için alemi cihan olmaya gerek yoktur. Böylesine bir dinamik var elimizin altında. Türkiye’den su geldi Kuzey Kıbrıs’a. Bu su bizim hem içme kullanımı, hem de tarım amaçlı kullanılacak. Kapasite artırılabilir, Güney’de bundan yararlanabilir, burada da ortak yarar var. Bir elektrik kablosu ile Türkiye ile Kıbrıs’ı bağlayabiliriz. Güven artırıcı önlemler bağlamında iki tarafı elektrik olarak bağlayabiliriz. Bütün Kıbrıs Türkiye üzerinde AB’ye de bağlanabilir, Ortadoğu’ya da bağlanabilir. Kıbrıs’ı doğalgaz, su borularının, elektrik kablolarının ortasında bir ada, ağlarla çevrelenmiş bir ada. İşte ortak yarar, kazan kazan durumu ve karşılıklı bağımlılık. Ekonomik çıkar dengeleri üstüne yeni bir anlayış. Bu olabilir mi? Olabilir, bu örneğe de ihtiyacımız vardır aslında bizim" dedi.
 
“HERKESİN YATAK ODASINA BEKÇİ Mİ DİKECEĞİM?"
 
Geçtiğimiz hafta Rum Ulusal Konseyi’ni toplayan Rum lider Anastasiadis partileri bilgilendirme toplantısında, devam eden müzakereler çerçevesinde adada nüfus oranının 4 Rum’a karşı 1 Kıbrıslı Türk olarak belirlendiğini ifade etmişti. Bununla ilgili soruya cevap veren Akıncı, “Bir bölü dört Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumları’nın nüfusunu ben nasıl sabitleyebilirim ki? Herkesin yatak odasına bekçi mi dikeceğim? Böyle bir şey olabilir mi? Ama ne yazık ki böyle bir haber çıktı. buna da inanan insanlar oldu. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar kendi doğal akışları içerisinde nüfusları neyse o. Bizim bu süreçte kabul ettirdiğimiz çok önemli bir şey var. Kıbrıs’ta şu anda kim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşıysa hepsi Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı oluyorlar. Ve Avrupa Birliği vatandaşı oluyorlar" şeklinde cevap verdi.
 
Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Şu andaki rakamlar her neyse o. Ama bu ondan sonra Türkiye veya Yunanistan’dan getirilecek nüfuslarla değiştirilmesin diye orada bir takım önerileri var Rum tarafının. 4’e 1 konusu oradan kaynaklandı. Ki o da henüz netleşmiş bir konu değil. Kıbrıs’ın kendi nüfusu için böyle bir şey düşünülemez bile. Doğal akışı içerisinde artık kim ne kadar çocuk yapacak o kendilerinin ekonomik durumuna ve başka durumlara bağlı olarak gelişecek bir hadisedir. Ona liderlerin müdahalesi pek mümkün değil. Demokratik de olmaz aslında"

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 15:44

Etiketler : Kktc    Cumhurbaşkanı    Akıncı    Türkiye    Tanıdım    Dese    De    Tanımanın    Gereklerini    Tam    Olarak    Yerine    Getiremedi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9258
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN