Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Görüntü Çeken Özel Güvenliğe Tepki Gösterdi

Görüntü Çeken Özel Güvenliğe Tepki Gösterdi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ’Öğrencime dokunma’ yazılı pankart açıp basın açıklaması yapan bir grup akademisyen, video kamerayla kendilerinin görüntüsünü çeken üniversitenin özel güvenlik görevlilerine tepki gösterdi.

 

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusu’ndeki öğrenci yemekhanesi yanında öğle saatlerinde toplanan Eğitim Sen üyesi akademisyenler basın açıklaması yaptı. Üniversitelerde öğrencilere yönelik baskı ve saldırıların olduğunu öne süren akademisyenler kendilerini video kamerayla kayda alan üniversitenin özel güvenlik görevlilerine tepki gösterdi. Akademisyenler "Yaptığınız hukuka aykırı. Bununla ilgili yargı kararları var. Bizi çekemezsiniz" dedi. Özel güvenlik görevlisi yetkilisi de akademisyenlere "Basın nasıl çekiyorsa biz de çekiyoruz" yanıtını verdi. Kısa süre yaşanan gerginliğin ardından özel güvenlik görevlileri çekim yapmayı bıraktı.
 
Eğitim Sen Anadolu Üniversitesi Temsilciliği adına basın açıklamasını İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yasemin Özgün okudu. Doç.Dr. Özgün, Anadolu ve Osmangazi üniversitelerinde öğrencilere yönelik baskıların olduğunu öne sürerek şöyle dedi:
 
"1 Kasım seçimleri ardından da pek çok il ve ilçelerde olağanüstü hal uygulamaları, sivillere yönelik saldırılar, hak ve özgürlük mücadelesi veren kesimlere yönelik baskılarla devam etmektedir. Bu şiddet ortamında üniversite öğrencilerimiz disiplin soruşturmaları, uzaklaştırma cezaları, tutuklamalar ve saldırılar ile karşı karşıya kaldı. Afişler, stantlar bahane edilerek özellikle demokratik hak ve özgürlük talepleriyle yola çıkan öğrencilerimize yönelik şiddet ve baskılar yoğunlaştı. Daha dün Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi’nde 12 öğrenci gözaltına alınmıştır. Öğrencilerimize yönelik tüm bu ve buna benzer saldırılar karşısında bizler insanın insan olmaktan kaynaklı en temel hak ve özgürlüklerinin altını bir kez daha çizen 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde üniversite öğretim üyeleri ve çalışanları olarak öğrencilerimizin yanındayız demek için, demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde seslerini yükselten öğrencilerimizin talepleri taleplerimiz, sesleri sesimiz demek için buradayız. Üniversitelerde tırmandırılan şiddet ortamının derhal sonlandırılmasını, çevik kuvvet polislerinin üniversiteden çıkmasını, öğrencilerimizin en temel taleplerini özgürce dilendirmeleri için gereken demokratik ve özgür akademinin koşullarının yaratılmasını talep ediyoruz. Sonuna kadar öğrencilerimize uzanan ellerin karşında olacağız."
 
Yapılan konuşma ardından ’Akademi susmayacak’, ’Öğrencime dokunma’ ve ’ÖGB dışarı bilim içeri’ şeklinde sloganlar atan akademisyenler daha sonra dağıldı.

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 15:43

Etiketler : Akademisyenler    Görüntü    Çeken    Özel    Tepki    Gösterdi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4596
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN