Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zehirlenen Kara Akbaba Tedaviye Alındı

Zehirlenen Kara Akbaba Tedaviye Alındı
Doğada zehirlenmiş halde bulunan ve 6 aylık olduğu tahmin edilen kara akbaba, Burdur’daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde korumaya alındı.

 

Afyonkarahisar’da yaklaşık 20 gün önce zehirlenmiş olarak bulunan kara akbaba, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından korumaya alındı. Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tedavisi yapılan kara akbaba, Burdur’daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi.
 
Kara akbabanın merkeze getirildiğinde kan dolaşımının bozuk olduğunu söyleyen merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, tedavi sürecinde iyi beslenerek güçlendiğini ve uçuş antrenmanlarına başladığını belirtti. Kara akbabayı yaklaşık 6 ay önce Bolu’da doğada hasta halde bulunduktan sonra merkeze getirilen 9 aylık başka bir kara akbabayla aynı uçuş kafesinde tuttuklarını söyleyen Öztürk Sarıca, "İlk günlerde bayağı geçimsizlerdi ama zaman içinde arkadaş oldular. Önceden tedavi ettiğimiz akbaba, diğerinin tüylerini temizlemeye başladı. Şu an çok dostça geçiniyorlar ve ayakta kalmak için birbirlerine tutunuyorlar diye düşünüyorum" dedi.  
 
Her iki akbabayı da tamamen iyileştikten ve uçuş antrenmanları tamamlandıktan sonra bahar aylarında doğaya salmayı planladıklarını vurgulayan Öztürk Sarıca, vatandaşlara da çağrıda bulunarak evcil hayvan leşlerinin doğaya bırakılmamasını istedi. Sarıca, şöyle dedi:
 
"Her iki akbabanın da doğaya bırakılan zehirli leşleri yedikleri için hasta olduklarını düşünüyoruz. Yedikleri leşlerdeki ilaçlardan kalan kalıntılardan dolayı zehirleniyorlar. Zehirlenen evcil hayvanlar doğaya bırakılmamalı, leş yiyiciler tarafından tüketilmemeli, düzgün bir şekilde gömülmeli çünkü zehirlenen hayvanlarda ilaç kalıntıları bulunuyor. Bu leşleri yiyen akbabalar ve diğer yaban hayvanları da zehirleniyor."

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 14:15

Etiketler : Zehirlenen    Kara    Akbaba    Tedaviye    Alındı    Genel-Çevre    Ekoloji    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7389
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN