Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'İran ve Irak Mezhepçilik Yapıyor'

'İran ve Irak Mezhepçilik Yapıyor'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başika kampındaki Türk askerlerinin, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin 2014'teki talebi üzerine gittiğini söyledi.

 

El Cezire Türk'ün haberine göre, IŞİD'in Musul'a girerek Irak'ın kuzeyinde yayılmaya başladığını hatırlatan Erdoğan, "Haydar İbadi 2014'te Türkiye'yi ziyaretinde, bizden, askeri eğitim desteği istedi. Bunun üzerine Başika'da bir kamp kurduk. Bunu gayet iyi biliyorlar. Şimdi kendisine soruyorum. Biz bu kampı kurarken neredeydi? Bugüne kadar neden sessiz kaldı? Şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz" dedi.
 
İRAN VE IRAK'A 'MEZHEPÇİLİK' ELEŞTİRİSİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, röportajda İran ve Irak hükümetlerinin, Suriye ve Irak'ta mezhepçi politikalar yürüttüğünü belirtti ve bölgedeki Sünnilerin güvenlik sorununa vurgu yaptı.
 
"Bugün tam anlamıyla bir mezhepçilikle karşı karşıyayız. Kim yapıyor bu mezhepçiliği, kim bunlar? İran ve Irak" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Peki Sünnilere ne olacak? Orada Sünni Araplar, Sünni Türkmenler ve Sünni Kürtler var. Onların güvenliği ne olacak? Onların da kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor."
 
Erdoğan, "Uzun zamandan bu yana Kuzey Irak'taki yönetim birçok hakkını kaybetti. Haklarını geri almaları lâzım. Bölgede yaşayan çok sayıda Arap, sahip olduğu hakları kaybetti. Ne yazık ki, Irak'ta adil bir yönetim göremiyoruz. Bu yüzden insanlar endişeli" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 10.12.2015 : 10:28

Etiketler : iran    ırak    el cezire    cumhurbaşkanı    erdoğan    mezhep    şii    sünni    başika    haydar ibadi       


Yorumlar

9626
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN