Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya Krizine Dair Yeni Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, açıklamalarda bulundu. Rus gemisinin Boğaz'dan geçisi sırasında bir askerin füzeli görüntüsünün "çocukça bir tavır" olduğunu belirten Kalın, İran gazının teknik bir arıza nedeniyle kesildiğini sorunun düzelmesinin ardından aynı seviyeye çıktığını kaydetti.

 

Kalın'ın açıklamalarından satır başları:
 
Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yerinin olmadığı inancını koruyoruz. DAEŞ benzeri terör örgütlerinin ortadan kalkmasını istiyorsak bu bataklığın ortadan kalkması lazım. Bu da Suriye'deki savaş ortamıdır. Rus uçağının düşürülmesiyle ortaya çıkan durum da Suriye ile ilintilidir. Biz gerilim siyasetinden yana değiliz. Rusya ile ilişkileri düzeltmek için de diplomatik kanalların devreye sokulması önem arz etmektedir.
 
"DAEŞ DEĞİL ILIMLI MUHALİFLER HEDEFTE"
 
DAEŞ ile mücadele adı altında ılımlı muhaliflerin hedef alındığı bilinmektedir. Yüzde 10 kadarı direkt DAEŞ hedeflerini vurmuştur. Türkiye DAEŞ'e karşı etkin bir mücadele vermektedir. DAEŞ ile mücadele noktasında Türkiye'nin üstlendiği rolün altını çizmek isterim.
 
YABANCI SAVAŞÇILAR SORUNU
 
BM rakamlarına göre bölgede 40-50 bin civarı yabancı savaşçı bulunmaktadır. Yabancı savaşçıların önemli bir bölümü Avrupa'dan gelmektedir. Buralardan gelen yabancı savaşçıların DAEŞ saflarında savaştığını biliyoruz. DAEŞ, yabancı savaşçılar meseleleleri tek başına Türkiye'nin altından kalkabileceği mesele değildir. DAEŞ'i 2014'te terör örgütleri listesine almış bir ülkeyiz. Özellikle Paris saldırılarından sonra bu konuda Avrupa ülkelerinin de ciddi güvenlik yaklaşımının gösterdiğini görüyoruz. Sorunu kaynağında tespit edip engellemeleri önem arz etmektedir. Bu tedbirler alınmadan geçişe izin veriyorsunuz tarzında ithamlar kabul edilemez.
 
SINIR BÖLGELERİNDEKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ
 
Sınır bölgesinde alınan birtakım ilave tedbirler söz konusu. Bunu ulusal güvenliğimiz çerçevesinde yapıyoruz. Şu anda Türkiye'nin bütün sınır bölgelerinde 50 bine yakın güvenlik görevlimiz görev yapmaktadır. Suriye sınırına da ilave birtakım güçler gönderildi.
 
DAEŞ PETROLÜ İDDİALARI
 
DAEŞ petrolünün Türkiye'nin aldığına yönelik iddialarla ilgili pek çok açıklama yapıldı. Bu iddiaların gerçek olmadığı açıkça ortaya çıktı. Merkezinde DAEŞ'in olduğu propaganda savaşı ile karşı karşıyayız. Hangi şirket nereden ne alıyor bunların bütün belgeleri elimizde var. Son derece açık ve net biçimde bu trafiğin Esad rejimi ile yürütüldüğü ortadadır. Rusların açıkladığı haritalara bakacak olursanız bunlar ya rejimin ya da PYD'nin kontrol ettiği bölgeler üzerinden yürütülmektedir. Baştan beri terörün her türüne karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik. PKK ile mücadelede uluslararası güçleri de yanımızda görmek istiyoruz.
 
MUSUL'DAKİ TÜRK ASKERİ
 
Yeni bir olay değil. 2014'ten beri TSK orada. DAEŞ ile mücadele için Irak güçlerine eğitim verilmektedir. Basına da biraz abartılı yansıdı. Türkiye her zaman Irak'ın toprak bütünlüğünü savunmuştur.
 
"İRAN GAZINDA SORUN ÇÖZÜLDÜ"
 
Teknik arızadan dolayı azalma olmuş. Sorun çözüldü. Şu anda İran'dan gelen gazla ilgili bir sıkıntı yok. Tekrar aynı seviyeye çıktı. Bütün bunları yeni bir enerji politikası çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Nükleer santrallerin kurulması ve hayata geçirilmesi gibi enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerekir. Bu adımları biz daha kapsamlı ve hızlı şekilde atmaya devam edeceğiz. 
 
BOĞAZ'DAN FÜZELİ GEÇİŞ: ÇOCUKÇA TAVIR
 
Çok çocukça tavırlar. Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz. Bizim egemenliğimize dönük sistematik bir tavıra dönüşürse Türkiye tedbirlerini alır. Türkiye güçlü bir ülkedir.

Yayın Tarihi : 09.12.2015 : 16:54

Etiketler : ibrahim kalın    Türkiye    rusya    iran    tsk    ışid    daeş    cumhurbaşkanlığı sözcüsü    pkk    terör       


Yorumlar

1960
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN