Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akıncı Meclis Başkanı Kahraman’ı Kabul Etti

Akıncı Meclis Başkanı Kahraman’ı Kabul Etti
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı kabul etti. KKTC’ye günübirlik ziyarette bulunan Kahraman’a, Akıncı’ya yaptığı ziyarette Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile TBMM’de yer alan siyasi grup temsilcileri ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay eşlik etti. Görüşmede Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu da yer aldı.

 

Ziyarette konuşan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, teamül gereği Meclis Başkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kahraman, Kıbrıs’ın bir parçaları, ülkeleri kabul ettiklerini; aynı duyguları paylaştıkları bir yer olduğunu dile getirdi. Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı’nda birçok problemin çözülmesini dileyen Kahraman, müzakerelerden iyi neticeler beklediklerini, Türk toplumunun bahtiyarlığı, esenliği, aydınlığı için hayırlı neticeler umduklarını kaydetti. Adada huzur ve barışın olmasını dilediklerini ifade eden, Kahraman, TBMM olarak üzerlerine düşen her türlü gayret ve desteğe hazır olduklarını da vurguladı.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Türkiye’de başlatılan yeni dönemin, TBMM’de üretilecek kararlar, yürütülecek çalışmalar ve geçirilecek yasalarla iyi geçeceğini düşündüğünü kaydetti. Akıncı, Türkiye’nin AB ile de yeni bir döneme girdiğini ve onun getirdiği reform sürecinin başlatılacağının anlaşıldığını söyledi. Kıbrıs’ta Türkiye’nin desteğiyle başlattıkları yeni süreci olumlu bir sonuca ulaştırma ve Kıbrıs’ın bir barış adası olması temennisini de ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, etraflarında yaşanan kötü örneklerden dersler de çıkararak geleceğe dair yeni umutların yeşereceği, genç kuşaklara bir daha geçmişi yaşatmayacakları yeni bir dönem başlatma arzusunu dile getirdi. Türkiye’nin KKTC ile kuracağı yakın ilişkinin önemli olduğunu da vurgulayan Akıncı, bu ilişkilerin daha iyi bir şekilde gelişmesi ve hep birlikte daha iyi bir geleceğe ulaşma dileğinde bulundu. Bir daha yaşanmaması için geçmişin acılarından hem Kıbrıs Türk hem de Rum toplumunun çıkarması gereken dersler oluğunu da söyleyen Akıncı, gelecekteki bir ortaklıkta eşit bir varlık olarak yerlerini alabilmeleri için KKTC’nin idari, ekonomik, demokratik ve sosyal anlamda güçlü olmasının önem taşıdığını, müzakerelerde kendilerini en güçlü kılacak şeyin bu olduğunu vurguladı.

Yayın Tarihi : 09.12.2015 : 15:07

Etiketler : Kktc    Cumhurbaşkanı    Akıncı    Meclis    Başkanı    Kahramanı    Kabul    Etti    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7696
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN