Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


8500 Yıllık Tarih Yeniden Hayat Buluyor

8500 Yıllık Tarih Yeniden Hayat Buluyor
Ege Üniversitesi (EÜ) 6. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde başlayan “Geçmişin İzinde Ege Üniversitesi Arkeoloji Kazı Fotoğrafları Sergisi" ile tarihe ve kültüre ışık tutuyor.

 

 
Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi; Kazı Evi, Neolitik Köy ile birlikte kafeterya, sergi salonları, konferans salonu ve aktivite alanlarından oluşuyor. Kazı alanları yanına inşa edilen binada, kentin tarih öncesi döneminin farklı bir anlayışla sergilendiğini belirten Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin projenin Türkiye’nin yaşayan tek aktif arkeolojik alanına sahip olduğunu dile getirdi. Höyüğün 8500 yıllık tarihiyle İzmir’in en eski yerleşim alanı olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Derin, “Anaokulundan ilköğretime, ilköğretimden üniversitelere kadar yayılan bir arkeolojik öğrenim sürecini burada görmek mümkün" dedi.
 
2003 yılında buldukları arkeolojik alanı 2005 yılında Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla kazmaya başladıklarını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Derin, “Sergide Batı Anadolu’dan, Doğu Anadolu’ya kadar olan çalışmalar yer almakta. Bunların bir kısmı klasik diyebileceğimiz Roma- Helenistik dönem ve öncesinden kalan yapıları ortaya çıkaran çalışmalar, bir kısmı ise Bizans ve Osmanlı dönemini kapsayan kazı çalışmalarıdır" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 09.12.2015 : 12:19

Etiketler : Yıllık    Tarih    Yeniden    Hayat    Buluyor    Bölge   


Yorumlar

5485
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN