Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kaymakamlık'tan 'Kubilay Yasağı' Açıklaması

Kaymakamlık'tan 'Kubilay Yasağı' Açıklaması
Her yıl 23 Aralık’ta yapılan törende Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in konuşma yapması yasaklandı. Menemen Kaymakamlığı yazılı bir açıklama yaparak tören program belirleme komitesinde belediye başkanı ya da temsilcisinin de yer aldığını ifade ederek, ''İzmir Valiliğinin bu anma programına herhangi bir dâhili bulunmamaktadır'' ifadelerine yer verdi.

 

İzmir’de Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anma töreni yerel idare ile merkezi idare arasında krize neden oldu. Her yıl 23 Aralık’ta yapılan törende Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in konuşma yapması yasaklandı. Valilik kaymakamlık aracıyla ilettiği bilgide Bayram ve Anma Törenleri Yönetmeliği’ni gerekçe gösterdi.
 
Gelişmelerin ardından Menemen Kaymakamlığı’ndan detaylı bir açıklama geldi.
 
İŞTE O AÇIKLAMA:
 
23.12.2015 tarihinde saat 10.30’da 57. Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı yerleşkesinde içindeki Yıldız tepede inkılap şehidi Mustafa Fehmi KUBİLAY’ ın hunharca katledilerek şehit edilişinin 85. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek anma töreni ile ilgili olarak son günlerde bazı basın organlarında eksik ve yanlış haberler ve değerlendirmeler çıktığı görülmüştür.
 
Büyük Önder Atatürk’ ün “Büyük ordunun kahraman genç subayı ve Cumhuriyetin idealist öğretmen grubunun kıymetli üyesi Kubilay Bey temiz kanıyla Cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.” İfadesine muhatap olan,
 
Vatan evladı genç Cumhuriyetin bekçisi ve inkılap şehidi Kubilay’ ı Anma Tören Programı 05 Mayıs 2012 tarihli 28283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 4. Bölümü Tarihi Günler, Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Diğer Tarihi Günler başlığı altında düzenlenmiş 8. Maddesinde belirtildiği üzere “….. diğer tarihi günler kutlama faaliyetleri başkentte Ankara Valiliği başkent dışında Valilik ve Kaymakamlıklarca oluşturulacak Anma Komiteleri tarafından belirlenir.” Hükmü gereği Menemen Kaymakamlığı tarafından Kaymakam, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü ve Milli Eğitim Müdürü tarafından oluşturulan Anma Komitesi tören programı olarak;
 
1-         Çelenklerin sunulması,
2-         Saygı duruşu(saygı atışı) ve İstiklal Marşı
3-         Silahlı Kuvvetler adına konuşma
4-         Şiirlerin okunması
5-         Anıt Defterinin imzalanması
6-         Kubilay ailesi ile anı fotoğrafı çektirilmesi
7-         Şehitliğin gezilmesi,
 
olarak karara bağlanmış olup Anma Programı günün anlam ve önemine uygun olarak şehit ve şehidimizin anısını ve hatıralarını yaşatmak ve onlara sahip çıkmak Cumhuriyetimizi ve Cumhuriyetimizin değerlerini korumak, kollamak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere günlük her türlü siyasi çekişmeden uzak olarak düzenlenmiştir.
 
Günün anlam ve önemine binaen yapılacak konuşmayı şehidin mensubu bulunduğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapması Yönetmelik gereği olup, Menemen halkı adına İlçemizde belediyemizin de dâhil olduğu birçok sivil toplum kuruluşu söyleşi, panel, fotoğraf sergisi, broşür ve spor etkinlikleri ile programa katkıda bulunacaklardır.
 
Yukarıda izah ettiğimiz mevzuat çerçevesinde bu anma programı, 18 Mart Şehitler Anma töreni formatında olup; Kaymakamlık tarafından oluşturulan Anma Komitesi tarafından karara bağlanmış, İzmir Valiliğinin bu anma programına herhangi bir dâhili bulunmamaktadır. Anma programı Devletimizin en üst protokolünün ve halkımızın katılımı ile icra edilecektir.
 
57. Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı içindeki Yıldız tepede Anmaya katılacak vatandaşlarımızın askeri bölgede olmaları münasebetiyle gerekli hassasiyeti gösterecekleri de bir gerçektir. Sayın basın mensuplarına ve değerli halkımıza duyurulur. 09.12.2015
 
Menemen Kaymakamlığı

Yayın Tarihi : 09.12.2015 : 11:42

Etiketler : haber    haberler    menemen    kubilay    yasak    tahir şahin    kaymakamlık    açıklama    ben tv    kanalben       


Yorumlar

4546
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN