Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya, BM'den İstediğini Alamadı

Rusya, BM'den İstediğini Alamadı
Rusya, Irak’taki Türk askeri eğitim birliğini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıdı. Görüşmelerin ardından Rusya ve Irak'tan farklı açıklamalar gelirken, Rus yetkili "hayal kırıklığı yaşadım" şeklinde konuştu.

 

Rusya'nın talebiyle Irak’taki Türk askeri varlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) görüşüldü.
 
BM Genel Sekreter yardımcılarından Miroslav Jenca da talep üzerine toplantıya katılarak konsey üyelerine sunum yaptı. 
 
Toplantının ardından gazetecilerin, "Böyle bir toplantıya niçin gerek duydunuz?" sorusuna, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, "Irak, BMGK'ya mektup gönderdi. Bu bizim kapalı toplantı için harekete geçmemizi tetikledi” diyerek yanıt verdi.
 
Konuyla ilgili olarak Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el-Hakim ise, Bağdat'ın BMGK'ya herhangi bir mektup göndermediğini ifade etti. Iraklı temsilci, "Biz konuyu Ankara ile Bağdat arasında ikili şekilde çözmek istiyoruz. Çurkin'in bahsettiği mektup zannediyorum haziran 2014'te gönderdiğimiz mektup" yanıtını verdi.
 
Ayrıca Rusya'nın BMGK'daki temsilcisi Çurkin, toplantının kendileri için başarısız geçtiğini ifade ederek "Hayal kırıklığına uğradım" şeklinde konuştu.
 
Çurkin, "Biz  uluslararası hukuk ve Irak'ın toprak  bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesini isteyen bir metni gazetecilere  okunmasını istedik ancak bazı üyeler sorunun daha da büyümemesi gerektiğini  savunarak kabul etmediler" dedi.
 
Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik de konuyla ilgili olarak, IŞİD'le savaşta Türkiye'nin Irak halkı ve hükümeti ile birlikte olduğunu belirterek, Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Türkiye için önemli olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi : 09.12.2015 : 10:36

Etiketler : rusya    ırak    birleşmiş milletler    güvenlik konseyi    Miroslav Jenca    Halit Çevik       


Yorumlar

3108
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN