Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bodrum Mandalinası Hasadı Başladı

Bodrum Mandalinası Hasadı Başladı
Bodrum’da, kendine has aroması ile bilinen mandalinanın hasadına başlandı. İlçede bu yıl satsuma ve clementine mandalina dahil olmak üzere rekoltenin 4 bin ton olması beklendiği bildirildi.

 

 
Coğrafi işretli olan, gazoz, kolonya, reçel ve lokum da yapılan Bodrum Mandalina’sının hasadı başladı. Tarım işçileri tarafından toplanan ve yurt içinde tüketilen Bodrum mandalinasını bazı üreticilerde perakende olarak satmak için bahçelerine girdi. Farklı illerden gelen tüccarlar, sahipleri ile anlaştıkları bahçelerdeki ürünün hasadın ardından iç piyasaya sunacak. Bahçede tonu 500 lira civarında, hale gittiğinde ise 700-800 lira olduğu belirtilen Bodrum mandalinasında rekoltenin 2 bin 500 ton civarında olacağı öğrenildi. İlçede önceki yıllarda ortalama 5 bin ton civarında ürün alınırken, bin 500 tonu satsuma ve clementine çeşidi olmak üzere toplam mandalina rekoltesinin 4 bin ton olacağı bildirildi.
 
BAHÇELERDE HAREKET BAŞLADI
 
Aydın’ın Nazilli İlçesi’nden gelen toptancı Mehmet Gündoğmuş, hasada başladığı bahçede ağırlık olarak istediği ürünün çıktığını ancak yağışların az olması nedeniyle meyve büyüklüğünün bazı noktalarda ufak olduğunu söyledi. Bodrum mandalinasının tadının çok güzel olduğunu belirten Gündoğmuş, ürünü hale götüreceğini kaydetti.
 
Ürünün daha dayanıklı olması için makasla yapılan hasatta çalışan tarım işçilerinden Necla Özsakal, toplanan mandalinaları boyutuna göre ayırdığını belirtti. 50 lira yevmiye aldığını anlatan Özsakal, "Sabahtan akşama kadar hep aynı yerde kasaların başındayız. En çok belimiz ve ayaklarımız ağrıyor. Zor oluyor ama uğraşmadan da bir şey olmuyor" dedi.
 
Komşularının bahçesinde mandalina toplayan Mehmet Ali Birol ise "Biz genelde mahsulümüzü kendimiz toplarız. Pazara götürüp, buyılki mandalinamızı kilosunu 1.5 liradan satacağız" dedi.
 
Kendi bahçesinde yakınları tarafından toplanan mandalinaları poşetlere ayıran 2 çocuk 4 torun sahibi 90 yaşındaki Ayşe Ekim ise eşe dosta vermek için küçük çaplı bir hasat yaptıklarını söyledi.

Yayın Tarihi : 08.12.2015 : 18:37

Etiketler : Bodrum    Mandalina    Hasat   


Yorumlar

4124
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN