Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yaş Üzümde Rusya Krizi Bekleniyor

Yaş Üzümde Rusya Krizi Bekleniyor
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, kentin yaş üzümdeki tek pazarı Rusya ile yaşanan krizin çözüleceğine inandığını belirterek, ambargo konulduğu taktirde Azerbaycan ve Katar pazarına yönelebileceklerini açıkladı.

 

Manisa’nın yaş üzümdeki tek pazarı olan Rusya ile yaşanan krizi değerlendiren Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, ilişkilerin bir an önce düzelmesini istediklerini söyledi. Geçen yıl Manisa’dan yaklaşık 235 bin ton yaş üzümün Rusya’ya ihraç edildiğini belirten Borsa Başkanı Özkasap, yeni üzüm sezonunun 2016 yılının Ağustos ayında başlayacağını ve krizin o zaman kadar çözümlenebileceğini dile getirdi. Özkasap, "Rusya ile ilgili sıkıntının uzun vadeli olmayacağını tahmin ediyorum. Sofralık yaş üzümde geçen sene Rusya’ya 230-240 bin ton arasında ihracatımız var. Manisa bölgesinde 1 milyon dönümün üzerinde bağ var. Buna pazar gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin iç tüketimi oldukça sınırlı. Ağırlıklı olarak kuru üzüm Avrupa’dayız, sofralık yaş üzümde de Rusya’dayız. 2016 yılının yeni mahsulünün çıkması ise Ağustos ayı döneminde başlayacak. İnanıyorum ki o güne kadar alınacak olan kararlar bizi etkilemeyecek. Krizin o kadar uzun süreceğini tahmin etmiyorum" diye konuştu.
 
’BİZ DE RUSYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİYİZ’
 
Borsa Başkanı Özkasap, yaş üzüm konusunda Rusya’nın özellikle Manisa’ya ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Hep ’Rusya malı almazsa’ diye konuşuyoruz. Biz de Rusya için çok önemliyiz. Çünkü bizim kaliteli malımızı uygun fiyatlara dünyanın başka bir ülkesinden tedarik edeceklerine inanmıyorum. Rusya bizden aldığı 240 bin ton sofralık yaş üzümü yiyor. Onlar da tüketen bir toplum. Biz nasıl yeni bir pazar arayışına giriyorsak, Rusya da böyle kaliteli bir malı pazardan alması gerekiyor. Bu nedenle kaliteli yaş üzümü uygun fiyata Manisa pazarında satın alacak. Ancak ambargo koyduğu ürünler arasında yaş üzüm de yer alırsa o zaman yeni pazar arayışları içerisine girilir. Şuanda hükümetimiz bu konuda bir çalışma içerisinde. Eğer yaş üzüme de ambargo konulursa o zaman Azerbaycan ve Katar pazarına yönelebiliriz. Ancak yine de yaşanan bu sorunun çözüme kavuşacağı inancı içerisindeyim" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 08.12.2015 : 18:09

Etiketler : Yaş    Üzümde    Rusya    Krizi    Bekleniyor    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4694
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN