Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Büyükşehir 1 Milyon Ton Asfalt Kullandı

Büyükşehir 1 Milyon Ton Asfalt Kullandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2015 yılında 1 milyon ton sıcak asfalt kullandığı bildirildi.

 

 
Hizmet alanına dahil olan ilçelere ağırlık veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2015 yılındaki yol çalışmalarında kullandığı sıcak asfalt miktarı 1 milyon tona ulaştı. Asfaltlama çalışmalarını mevsim şartlarına bağlı olarak sürdüren Büyükşehir Belediyesi, son 1 yılda 10 metre genişliğindeki 380 kilometre yola sıcak asfalt döktü. Büyükşehir, yeni katılan ilçelerde, köy bağlantı yollarında ve ova yollarında da asfalt çalışmalarına devam ediyor.
 
2010 yılından itibaren araçların fren mesafesini kısaltarak daha güvenli bir ulaşım sağlayan harç tipi asfalt (kaymaz asfalt) uygulaması başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilk kez renkli desenli asfalt uygulamasını da denedi.
 
2015 yılında yaklaşık 1 milyon ton, yani ortalama 10 metre genişlikteki 380 kilometre uzunluğundaki yola karşılık gelen alanda sıcak asfalt çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, 11 yılın ortalamalarını da neredeyse ikiye katladı. 2004 ve 2015 yılları arasında yılda ortalama 691 bin ton asfalt döküldü. 2015 yılının bitmesine 1 ay kala dökülen asfalt miktarı 1 milyon tonu buldu.
 
2015 Yılındaki sıcak asfalt çalışmaları kapsamında Otogar’a ulaşımı sağlayan Kamil Tunca Caddesi, özellikle hafta sonu yoğun olarak kullanılan Buca Kaynaklar- Gölet- Belenbaşı yolu, Gaziemir’in ana arterlerinden Önder Caddesi, Foça Bağarası’nı Yenifoça’ya bağlayan Sadullah Sever Caddesi, Karşıyaka Bahriye Üçok Bulvarı, Kemalpaşa Halilbeyli köyü bağlantı yolu, Seferihisar Eski Sığacık Caddesi, Aliağa İnönü Caddesi, Torbalı Pancar ana ulaşım yolu olan Bekir Saydam Caddesi ve yeni bağlanan ilçelerden Ödemiş’te Menderes Caddesi, Şehit Adnan Menderes Caddesi, Tire’de İstasyon, Gökçen Efe, Rafet Saygılı, Fevzi Çakmak ve Köşk caddeleri asfaltlandı.
 
OVA YOLLARINA DA ASFALT
 
Yeni bağlanan ilçelerin gerek köy bağlantı yollarında, gerekse üretim yollarında yoğun bir çalışma dönemi geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında yaklaşık 4 milyon metrekare alanda sathi kaplama gerçekleştirdi. 2005 ve 2015 yılları arası ortalaması 400 kilometre olan sathi kaplama çalışmaları, 2015 yılında 800 kilometreyi buldu. 2005 ve 2015 yılları arası yaklaşık olarak 22 milyon metrekare, 4 bin 400 kilometre uzunluğunda sathi kaplama imalatı yapıldı.
 
KAYMAZ ASFALTLA KAZALAR AZALDI
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, trafik kazalarını azaltmak için “kaymaz asfalt" olarak da bilinen "harç tipi asfalt" uygulamasını 2015 yılında da sürdürdü. Trafikte fren mesafesini kısaltarak daha güvenli bir sürüş imkanı veren kaymaz asfalt çalışmaları kapsamında, ortalama 10 metre genişliğinde 25 kilometre yol asfaltlandı. Uygulama yapılan alan 2014 yılında 20 bin metrekareyken, 2015 yılı bitmeden bu rakam 251 bin metrekareye ulaştı. Uygulama sayesinde trafik kazalarında ciddi anlamda azalma meydana geldiği gözlendi.
 
Bu kapsamda kentin havaalanına ulaşımını sağlayan ana arter niteliğindeki Gaziemir Akçay Caddesi’nde (Otoyol kavşağı ile Havalimanı arası), Narlıdere Narbel bölgesi ve Selçuk Şirince’ye açılan alternatif ulaşım yolunda da kaydırmaz asfalt uygulaması yapıldı.
 
DESENLİ ASFALT
 
Bu sene ilk defa denenen “renkli desenli asfalt" uygulaması da kentin yollarına estetik bir görünüm kazandırdı. 2015 yılında toplam 60 bin metrekare, yani 12 metre genişliğinde 5 kilometre uzunluğunda yola karşılık gelecek alanda renkli desenli asfalt uygulaması yapıldı. Bu kapsamda, kentin turistik bölgelerinden Urla Çeşmealtı sahil yolu (Yalı Caddesi) ve Seferihisar Atatürk Caddesi’nde, 2. Kordon ve Karşıyaka Şehitler Bulvarı’nda ilk uygulamalar hayata geçirildi.

Yayın Tarihi : 08.12.2015 : 12:47

Etiketler : Büyükşehir    Milyon    Ton    Asfalt    Kullandı    Bölge   


Yorumlar

7992
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN