Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Denizkestanesi Balıkçılara Gelir Kapısı

Denizkestanesi Balıkçılara Gelir Kapısı
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, dikenleriyle tatilcilerin korkulu rüyası olan ve halk arasında ’doğal viagra’ olarak tanımlanan denizkestanesi, balıkçılar için ciddi gelir kapısı oluyor. Türkiye’de kilosu iriliğine ve talebe göre 100 ile 150 lira arasında alıcı bulan denizkestanesi yurt dışında ise daha yüksek fiyatlara satılıyor.

 

Ege ve Akdeniz kıyılarında genellikle, gerçek lezzeti ve büyüklüğüne ulaştığı aralık-mart döneminde toplanan, protein deposu olmasının yanı sıra afrodizyak özelliği nedeniyle talep gören denizkestanesi, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki balıkçılara alternatif gelir sağlıyor. Denizkestanesinin denizden çıkarılıp, özel makaslarla ayıklanması ve temizlenmesi oldukça zahmetli bir süreci beraberinde getirirken, işlenmiş ürün 200 gramlık kavanozlara dolduruluyor. 40-45 denizkestanesiyle doldurulan 200 gramlık kavanozlar 20 ile 30 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Dikenleri yüzünden zor toplanan denizkestaneleri, birçok yabancı ülke mutfağının pahalı yemekleri arasında yer alıyor. Denizkestanesi, Türkiye’de fazla ilgi görmese de Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerinde sofraları süslüyor. Denizkestanesinin kilosu Türkiye’de 100-150 lira arasındayken yurt dışında ise daha yüksek fiyatlara satılıyor.
 
Toplanması ve ihracaatı dağınık şekilde yapılması nedeniyle kesin rakamların verilemediği belirtilen denizkestanesi, ülkeye döviz girdisi de sağlıyor.

Yayın Tarihi : 07.12.2015 : 13:26

Etiketler : Denizkestanesi    Balıkçılara    Gelir    Kapısı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6385
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN