Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Chp’de Sandık Mesaisi Bitti

Chp’de Sandık Mesaisi Bitti
CHP İzmir’de bugün (pazar) dokuz ilçede seçim yaparak, ilçe kongrelerini tamamladı. Rekabetin keskin olduğu kongrelerde adayların parti içi barışı sağlama sözü vermeleri dikkat çekti. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Beni eleştirin ama bunu sosyal medya üzerinden korkakça ve haince yapmayın" dedi.

 

CHP İzmir’de ilçe kongrelerini tamamladı. İki haftadır sandık başında olan CHP Konak’ta Mehmet Şakir Başak’ı, Urla’da Bahri Yalaz’ı, Kiraz’da İsmet Korkmaz’ı, Karaburun’da Bülent Çumçum’u, Menderes’te Ahmet Pala’yı, Seferihisar’da İsmail Yetişkin’i, Bayındır’da Behzat Aydilek’i, Çiğli’de Zeynel Mertoğlu’nu, Güzelbahçe’de Kazım Çam’ı, Kınık’ta İsmail Yılmaz’ı, Ödemiş’te Nazan Dönmez’i, Tire’de Hakan Şenoyar’ı, Dikili’de Hakkı Şener’i, Torbalı’da İsmail Uygur’u, Aliağa’da Özcan Durmaz’ı, Kemalpaşa’da Ulviye Üreten’i, Çeşme’de Ekrem Oran’ı, Menemen’de Hürol Taklak’ı Selçuk’ta Hasan Uysal’ı, Karabağlar’da Ali İhsan Yıldız, Narlıdere’de Şahin Fırat, ilçe başkanı seçti.
 
CHP’nin bugünkü (pazar) kongre mesaisi Balçova, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Karşıyaka, Foça ve Gaziemir’de gerçekleşti. Bornova’da Nevzat Kavalar ve Kudret Yiğit yarıştı. Foça’da mevcut İlçe Başkanı Günal Biçer, Yeni Foça eski Belediye Başkanı Osman Yurtseven ve avukat Aycan Güler kongrede aday oldu. Bergama’da Akın Yasa ile Ayşe Şimşek kongrede yarıştı. Gaziemir’de İlçe Başkanı Umut Tekin, Balçova’da İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz ve Beydağ’da İlçe Başkanı Feridun Yılmazlar kongreye rakipsiz girdi.
 
BUCA’DA KAYA GİBİ YARIŞ
 
CHP Buca İlçe Kongresi Şirinyer Düğün Salonu’nda yapıldı. Kongrede Çağdaş Kaya ile Güngör Kaya yarıştı. Çağdaş Kaya’ya destek veren delegeler, boyunlarına Kaya’nın isminin ve fotoğrafının yer aldığı atkı taktı. Kongrenin divan başkanlığını CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır yaptı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiklerini belirterek, "Buca örgütü ’kale gibi arkanızda olacak. Buca örgütü her gün daha kararlı şekilde mücadeleye destek verecek" dedi. Eski İlçe Başkanı Ali Rıza Kaya, bazı delegelere belediyenin iş vadettiğini öne sürerek, "Süreçte bir delege bana geldi. ’işe ihtiyacım var bana belediyede iş teklifi yapıdı’ dedi. Ben de ’evine ekmek götüreceksen ne mutlu’ dedim. Ancak ben siyaseti beklentilerimin doğrultusunda değil ideallerim doğrultusunda yaptım. Belediye yetkilisi arkadaşlarım, sizlere teşekkür ediyorum belediyeye aldığınız işçiler için. Gerçekten Buca’da oturuyorlarsa çok teşekkür ediyorum. Bu arkadaşlar hiçbir şekilde işten çıkarılmasın. Umarım hem seçilecek ilçe başkanımız hem başkan yardımcımız hem de belediye başkanımız belediyede işe alınan delegelere sahip çıkar" dedi. Ufuk Mahalesi delegesi Aziz Tekin, belediye ile kavgalı ilçe yönetimi istemediklerini belirterek, "Eline kağıt alıp nutuk atanlar, partiyi taşlarken, yumurta atarken neredeydiniz? İlçe başkanlığına yumurta atacaksınız, sonra ’en büyük cumhuriyetçi, partili benim’ diyeceksiniz. En büyük cumhuriyetçi de en büyük partili de benim. ’Kılıçdaroğlu’nu istemiyoruz’ diyeceksin ama burada nutuk atacaksın. Var mı öyle bir şey? Herkes elini vicdanına koysun. Belediye ile kavgalı yönetim istemiyoruz" dedi.
 
PİRİŞTİNA MUHALİF LİSTEDE ADAY OLMADI
 
Kongrede Buca Belediyesi’nin desteğini alarak aday olan Çağdaş Kaya, parti içi barışı sağlama sözü vererek, "Meydanlara sadece parti içi yarışlarda çıkmayacağız. Seçim dönemlerinde adımız listede yoksa küsmeyeceğiz. Partimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Parti içi barışı sağlamaya adayız. Örgütü dizayn etmeye değil örgütüme hizmet etmeye geliyoruz. Talip olduğumuz makamları basamak olarak kullanmayacağız. Sosyal medyayı etkili kullanacağız ama iktidarın sokaktan geçtiğini asla unutmayacağız. Ben varsam çalışırım anlayışından kurtaracağız. İlçeyi başka eller tarafından değil kendi genç ellerimizle yönetmeye talibiz" dedi.
 
Adaylardan Güngör Kaya, "Biz sadece örgütümüzün önünde eğilmeye ant içtik. Kimse CHP’nin kurumsal kimliğinin önünde değildir. Hiçbir zaman kişisel çıkarlarımızı partinin önüne çıkarmayacağız. Kişisel rant peşinde koşmayacağız. Artık ’ben’ yok ’biz’ var. Yap hep beraber ya hiç birimiz. Aramızda sevgi ve saygıyı güçlendirerek yol alacağız. Bu köhne düzenden kurtulmak için ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız" diye konuştu. Buca Belediye Başkanı Piriştina’nın sadece Çağdaş Kaya’nın mavi il delegesi olarak yer aldığı, Güngör Kaya’nın beyaz listesine yazılmadığı dikkat çekti.
 
"ELEŞTİRİN AMA BUNU KORKAKÇA KALLEŞÇE YAPMAYIN"
 
CHP Karşıyaka İlçe Kongresi, Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda yapıldı. Kongrede örgütlenden sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Uğur Yıldırım, tek aday oldu. Muhaliflerden Cihan Türsen parti eğitmeni Rafet Yağcan’ı aday çıkarmak istese de yeterli imzayı bulamadı. Divan başkanlığını CHP eski İzmir Milletvekili Hakkı Akalın’ın yaptığı kongreye Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Çiğli Belediyesi eski Başkanı Tevfik Alyanak, CHP eski İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur katıldı. Kongrede konuşan ilçe delegesi Kazım Emir, iktidara gelebilmek için önce partililerin birbirine güvenmesi sonra partinin halkın güvenini istemesi gerektiğini belirterek, "Şu salona bakın üçte ikisi boş. Bizim bu salona sığmamamız gerekirdi. Böyle mi iktidara geleceğiz" dedi. Başkan Akpınar, siyasetin birbirini kötülemek için değil farklılıkları ortaya çıkarıp halkı inandırarak apılması gerektiğini söyledi. Akpınar, "Maalesef toplum siyasetten uzaklaştı. Siyaseti sadece seçme ve seçilme yarışı için yapmayalım. Önseçimde Karşıyaka’da 13 bin CHP’liden sadece 5 bin 500’ü sandığa gidip oy kullandı. Bu parti yıllarca önseçim istedi, bunun mücadelesini verdi. Üstelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu buradan yarışa girdi. Önseçime girip oy verenler de Karşıyakalı adayların değil başka isimlerin çıkması için uğraştı. Siyaset, parti yönecilerine sosyal medya üzerinden iftira atmak değildir. Muhalefet ve eleştiri olacak ancak ben destek de görmek istiyorum. Kongrelerde, danışma kurullarında hatalarımı yüzüme vurun. Ancak bunu korkakça kalleşçce yapmayın" dedi.
 
"SİYASETÇİ ATANMAZ TIRNAKLARIYLA KAZIR"
 
CHP Bayraklı İlçe Kongresi, Havuz Düğün Salonu’nda yapıldı. Kongreye Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve partililer katıldı. Kongrede görevdeki İlçe Başkanı Cemalettin Alper ve Songül Gök aday oldu. Gök, "Vicdanınızın sesi, partimizin gücü, Bayraklı’nın yüksek sesi olacağız" pankartı ile delegeden destek istedi. Divan başkanlığını Rıfat Özer’in yaptığı kongrede konuşan Sertel, 2019 yerel seçimlerinde belediye başkan ve meclis üyesi adaylarının da önseçimden çıkması gerektiğini belirterek, milletvekili adaylarının tamamının sandıktan çıkması, kontenjan kullanılmaması gerektiğini söyledi. Sertel, "CHP ancak kendi üyelerinin seçtiği milletvekilleri ile iktidar olabilir. Postaneye müdür, tapu kadastroya memur atayabilirsiniz ama siyasetçi asla atanmamalı, kendi tırnaklarıyla kazıyarak göreve gelmeli" dedi.

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 17:10

Etiketler : Chpde    Sandık    Mesaisi    Bitti    Bölge   


Yorumlar

5652
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN