Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fransa’da İlk Tur Seçimler Yapılıyor

Fransa’da İlk Tur Seçimler Yapılıyor
Fransa’da iki turlu eyalet, bölge seçimlerinin ilk turu bu sabah saat 8.00’de başladı. Her 6 yılda bir yapılan eyalet, bölge seçimlerinin ikinci turu 13 Aralık Pazar günü yapılacak.

 

Seçimlerde 13 bölgede yaşları 18-94 olan 21 bin 500 aday yarışıyor. Fransa’nın kuzey doğusu Alsace, Champagne-Ardenne, Lorraine bölgesinde 3,9 milyon seçmen 169 aday için sandığa gitti. 66 milyon nüfuslu Fransa genelinde 42 milyon seçmen bulunuyor. 2017 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi eyalet seçimleri ülke siyasetinde büyük önem taşıyor. Seçimlerin kaderini belirleyecek olan ikinci turda oy kullananların sayısının artması bekleniyor.
 
Paris terör saldırılarından üç hafta sonra ülkede seçim heyecanın sonuçları başta Fransa olmakla tüm Avrupa’da merak ediliyor. Fransa’da 2016 yılından itibaren bölge sayısı 22’den 13’e düşürüldü. Seçimlerde 13 bölge ve deniz ötesi bölgeler içinde Guadeloupe, La Reunion, Guayana, Martinique adalarında Fransızlar sandığa gitti. Anket sonuçlarına göre radikal sağcı, göçmen ve İslam karşıtı ‘Ulusal Cephe Partisi’ ve lideri Marine Le Pen’in ilk turda oylarının yüzde 30’a yükselmesi bekleniyor. Cumhuriyetçiler Partisi’nin yüzde 27 ve iktidarda olan Sosyalist Partisi’nin yüzde 25 oyla ilk tur seçimlerini kapatması bekleniyor. Nüfusu küçük olan yerleşim yerlerinde sandıklar akşam saat 18.00’e, büyük kentlerde ise akşam saat 20.00’ye kadar açık olacak.

Yayın Tarihi : 06.12.2015 : 13:54

Etiketler : Fransada    İlk    Tur    Seçimler    Yapılıyor    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7302
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN